28.6.2010 Tak se nám čas zase pěkně posunul. Asi je pravdou, že nyní běží rychleji, než kdysi. Ani jsem se nestačil ohlédnout a už zase uběhl měsíc od mého posledního, podělení se. A co zajímavého se přihodilo. Vlastně asi nic moc. Snad jen, že nepamatuji takovou zimu a škaredě, jak tomu bylo letos. Naštěstí to vypadá, že už je to pryč a zase svítí sluníčko a začínáme si užívat léta. A to je dobře.

Tím spíš, že jsem se teď o víkendu měl možnost, zůčastnit zajímavé akce občanského sdružení Nobilis Tilia viz jejich web www.nobilis.cz/os , kdy přímo v areálu jejich aromaterapeutického centra na Vlčí hoře pořádali od 25.6.-27.6.2010, již tradiční akci Svatojánské slavnosti léčivých bylin . Dozvěděl jsem se o tom sice pozdě, ale protože se jednalo o “Vlčí horu”, která je od nás vzdálená pár kilometrů a protože také “Vlk” je mé silové zvíře, neváhal jsem, oslovil organizátory a na na poslední chvíli se domluvil a na akci také vyrazil. Byli jsme tam sice, jen v sobotu neb rodinné okolnosti nedovolovaly zdržet se déle, ale i tak to bylo úžasné.

Zájemců o výklad bylo dost, vlastně mnohem více (dokonce i malá mimina měla o horoskopy zájem – jak vidno z fotek), než jsem očekával, počasí se vydařilo, program byl zajímavý (bohužel díky své práci jsem jej nemohl sledovat

naplno), lidé milí, usměvaví, vstřícní, dodržující pořádek. Už dlouho jsem se tak dobře na nějaké akci necítil. A tak doufám, že i ta příští akce, které se také zúčastním a která by se měla odehrát 10.7. v České Lípě a to pod

názvem Esoterické sympozium – viz podrobnosti zde – Lipa esotera bude stejně povedená.

24.5.2010

Tak jako obvykle, vše letí překotným tempem. Ani jsem se nenadál a je skoro měsíc pryč. A že jsem se tedy nenudil. V požadavcích na práci astrologickou je už zase nával a to ve všech směrech. A že je to práce opravdu zajímavá a pestrá, o tom svědčí třeba to, že mě přivedla např. na golfové hřiště, kde jsem v přilehlé budově v prostoru kde se proti zdi cvičně odpalují míčky (viz foto vlevo), což pak počítač vyhodnocuje (golf virtuální), vykládal dámám, jež se tam sešly na valné hromadě své organizace, jejich krátké sebepoznávací horoskopy. A byl jsem moc rád tomu, že vyjadřovaly spokojenost …

Z těch dalších novinek astrologických, pak za zmínku jistě stojí, nově připravovaná a snad i otevřená moje Astrologická škola pro začátečníky, která by měla začít 29.6. 2010 v České Lípě. Opět by to mělo být šest dvouhodinových lekcí, vždy každé úterý od 18 – 20 h.. Jsem zvědav, kolik se sejde zájemců o tuto nádhernou, kupodivu všem nyní dostupnou královskou ezoterickou disciplínu.

A musím říci, že jsem měl také silný astrologický zážitek v souvislosti s výhrou našich hokejistů na mistrovství světa v hokeji. Než se totiž začalo hrát finále, šel jsem se podívat na horoskop České republiky a její tranzity. A žasnul jsem nad tím, jak jsou pěkné – sextil tranzitní Pluto (symbolizuje v horoskopu momentální úroveň vládce kolektivní tvořivosti) – natální Slunce (symbolizuje vrozenou podstatu státu), trigon tranzitni Venuše (symbolizuje momentální úroveň oblasti individuální tvořivosti, hravosti a radosti) – natální Slunce (symbolizuje vrozenou podstatu státu), trigon tranzitní Mars (symbolizuje mommentální úroveň bojovnosti,

akčnosti, dynamiky) – konjunkce natální Mars (symbolizuje vrozenou úroveň bojovnosti, akčnosti, dynamiky) , ASC (role kterou stát hraje), sextil tranzitní Mars (symbolizuje mommentální úroveň bojovnosti, akčnosti, dynamiky) – DSC (symbolizuje směřování státu), trigon natální Černá luna (momentální úroveň toho temnějšího v nás) – natální konjunkce Bod štěstí, Černá luna (vrozená úroveň toho temnějšího v nás), MC (vrozená úroveň kariéry), Slunce (symbolizuje vrozenou podstatu státu), Merkur (vrozená úroveň myšlení a rozumových dovedností) /to asi byla ta sporná rozhodnutí rozhodčích v náš prospěch/ … A takřka žádný napěťový prvek … Když jsem se na to před zápasem díval, říkal jsem si, že kluci sice prohrají (má praktická racionální logika), ale že by možná nebylo špatné si vsadit … Hmm, měl jsem si vsadit. Ale nevadí, byl to pro mne zážitek a vykřičník – NEPODCEŇOVAT HVĚZDY!

26.4.2010

Tak můj milý občasníčku, jak to tak vypadá, zima je definitivně fuč a jaro je tu v plném proudu. A s jarem přišla opět účast na velethu krásy Beauty Expo. Přestože nyní už nikam nevyjíždím s přednáškami či jinými astrologickými aktivitami. Výjimkou je právě účast na tomto veletrhu. Je to akce zaměřená zejména pro ženy a jejich snahu o zkrášlování sebe sama.

Organizátoři veletrhu, jak se zdá si uvědomují, že by měla existovat rovnováha mezi krásou těla a krásou duše. Jak jsem měl možnost vidět, jak tam, ale i ve svém životě, na krásu těla, zejména ženy vydávají nemálo peněz a energie, ale na krásu duše jim už moc energie ani peněz, či odvaha nezbývá.

Nejspíš mají zkušenost, že právě krása těla jim zabezpečí, to po čem touží, co bytostně potřebují. Že je krása těla pomíjivá sice připouštějí, ale nezdá se, že by zejména v ranném věku, kdy vlastně ještě o nic moc usilovat nemusí, neb o vše se velmi dobře postará příroda, věnovaly větší péči jeho protipólu – tedy své duši.

A je to škoda. Neb současná krize není o ničem jiném, než o velké nerovnováze lidstva mezi vývojem technickým a vývojem duchovním. A obávám se, že pokud tento trend bude nadále pokračovat, transformaci aneb násilnému vyrovnání složky materiální se složkou duchovní se nevyhneme . K tomu, aby se vyrovnala složka materiální se složkou duchovní, jsou jenom dvě cesty.

Buď k tomu přistoupíme jako lidstvo dobrovolně a budeme na sobě pracovat, čímž budeme zvyšovat svou duchovní úroveň nebo se budou startovat automatické vesmírné procesy, které budou mít za úkol snižit úroveň materiální. Že to není nic težkého, to nám ostatně velmi dobře ukázala malá sopka na Islandu. Trochu zadýmila a rázem na obloze nic nebylo a mnoho z nás bylo “velmi překvapených”. A co teprve, kdyby slunce zabouřilo a popálily se satelity? Hmmm. To bychom asi z údivu nevyšli …

A tak jsem na veletrhu moc vytížen nebyl. Lidí, kteří by projevili zájem o sebepoznání, nahlédnutí do svých hvězd moc nebylo. Nezdálo se, že by někdo pátral po duchovním smyslu svého života či něčem podobném.

Se zdravím už to bylo poněkud lepší. Hodně zájemkyň oceňovalo a prohlíželo si džbanky a skleničky se spirálami a nádherně vyrytými anděly, kteréžto symboly mají za úkol nabíjet vodu v nádobách obsaženou, pozitivní energií a harmonizovat ji . Džbánky a sklenice byly hodně obdivované. Všichni pak přiznávali, že rozhodně nepijí tolik vody, kolik by měli a že by to měli napravit.

Bylo pek hodně hezké sledovat ty, co si štastně, nádherné džbány a skleničky na vodu odnášeli …

17.4.2010

Jaro je v plném proudu a nejspíš nejsem sám, kdo se po zimě necítí úplně ve formě a má jako každoročně touhu své tělo obnovit, očistit, dodat mu energii, zbavit jej kil atd.

Nejspíš také nejsem sám, kdo si myslí, že přírodní prostředky jsou vhodnější, než ty chemické, které sice mnohdy mají velkou účinnost, ale také silné vedlejší účinky.

A protože jsem mailem dostal velmi zajímavé materiály – (bohužel nevím od koho a odkud – kdyby to někdo věděl, dejte mi vědět ať můžu uvést zdroj), jak pečovat o své zdraví, rozhodl jsem je je zde zviditelnit – viz celý článek.

Také upozorňuji na nabídku detoxikace organismu pomoci metody známého lékaře MUDr. Josefa Jonáše, kterou nově na těchto stránkách nabízí Mgr. Mitková – viz sloupec vlevo.

Toto jaro jak jsem zjistil přináší mnoho dalších zajímavých podnětů. Výbuch sopky na Islandu a zákaz létání letadel po celé Evropě, jistě lecckomu připoměl katastrofické scénáře, vztahující se k naší civilizaci, která jak se zdá je dlouhodobě neudržitelná. Různé předpovědi vztahující se k roku 2012, kalkulující s proudem fotonů jež mají způsobit leccjaké katastrofy, průlet planety Nibiru a já nevím, jaké všechny, lecckoho nejspíš nutí přemýšlet nad tím, coby – kdyby.

Velmi zajímavou přednášku na téma Krize společnosti, jsem slyšel od MVDr. Staňka. Jeho teorie selekce lidstva – kdy na zemi zbude jen jedna třetina, která podle něj určitě přijde a to buď prostřednictvím nemocí nebo invaze muslimů, je velmi zajímavá. S mnohým z toho, co tvrdí, lze jistě polemizovat, ale obávám se, že v podstatě má pravdu. V každém případě v tom, že se vyplatí konat dobro, nekrást, nepodvádět a snažit se v rámci svých možností, jít čistě a rovně …

No je toho hodně, co nyní přichází. A málem bych zapoměl. Přichází také nový ročník veletrhu Beauty expo – viz www.beautyexpo.cz, který letos bude ve dnech 23-24.4.2010 na výstavišti v Praze – Letňanech. Stejně jako loni, tam budu mít stánek a poskytovat zájemcům krátké výklady horoskopů, ale také přednášku na téma “Partnerské vztahy” a také sebou budeme mít krásné historické repliky sklenených nádob (džbán a skleničky) vybavené spirálou, které vyrábějí naši přátelé a které mají pozitivně nabíjet vodu kosmickou energií. O vodě, jejich léčivých vlastnostech a dopadech dehytratace na lidský organismus (můžete o tom hlasovat v anketě – viz sloupec vlevo), toho ostatně bylo nyní také napsáno dost (viz rubrika Zajímavosti – sloupec vlevo). Takže vzhůru za poznáním a užíváním si jara.

Léčebná metoda těžkých a nevvyléčitelných nemocí

Tuto léčebnou metodu jsem se naučil asi před 25 léty. V té době nebyl internet a takové informace se získávaly z překladů. Dostal jsem od známého, který překládal z angliny list papíru na němž byla detailně popsána tato metoda i cesta jak přišla do civilizace, protože toto tajemství bylo skryto v hluboko v ruské tajze. Nevzpomínám si už na jméno toho lékaře, ale údajně to byl primář onkologického institutu v Kyjevě. Tento člověk, se svým týmem prováděl onkologický výzkum v tajze. Popisoval velké problémy než se místní obyvatelé nechali vyšetřit. Žil tam 3 roky. Časem se však dozvěděl tuto léčebnou metodu, která se vyznačuje tím, že je čistě přírodní -bez vedlejších účinků, je dostupná pro každého-finančně nenáročná, působí velice rychle a účinně. Já osobně v té době jsem by mladý a zdravý a ani jsem tomu nevěřil. Zcela určitě bych na vše zapomněl, kdyby se mi nepřihodilo toto: vzpomínám si, že byl pátek večer a začal jsem cítit divnou bolest na tváři. Jdu k zrcadlu vidím na obličeji vřed, v sobotu jsme měli vstupenky na ples. Vzpomněl jsem si na tuto metodu poprvé jsem to vyzkoušel, a když jsem se ráno vzbudil moje tvář byla čistá. Od té doby se léčím pouze touto metodou a bylo se mnou před devíti lety opravdu zle. Měl jsem našedlý kostrbatý nádor, který rostl,byl asi 7cm velký a je pryč.

Tato léčebná metoda léčí
 Nemoci krve
 Mozkové kmeny
 Nemoci srdce
 Rakovinu
 Lupenku
 Cukrovku
 Záněty

Léčí vše najednou zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Čím více nemocí člověk má, tím intenzivnější by měla léčba být.

Návod Léčba spočívá v převalování nejlépe slunečnicového nebo arašídového panenského nebo 100% oleje v ústech.

Polévkovou lžíci naplníme olejem nemusí být plná – podle velikosti člověka a začneme olej v zavřené puse převalovat tak, aby se převaloval po celé ústní dutině. Převalujeme zvolna. Po chvíli olej zřídne a máte pocit jako byste měli v puse vodu. Je to bez chuti a bez zápachu, dá se to vydržet. Někdy se stane, že Vám olej v ústech naroste a nemůžete převalovat, potom trochu vyplivněte do záchodu. Za žádnou cenu olej nepolkněte!!! Je tam spoustu škodlivých věcí z vašeho těla Olej musíte převalovat asi 15-20 minut. Je závislost intenzity převalování na čase. Po tomto čase olej vyplivněte do záchodu a ústa vypláchněte teplou vodou. Po vyplivnutí musí být olej přeměněn v bílou emulzí podobnou mléku, pokud je emulze nažloutlá znamená to, že jste převalovali malou intenzitou nebo kratší čas . Začátky nebudou pro mnohé z vás jednoduché, ale nevzdávejte se po 15 převalování už budete mistři. Převalování provádějte nejméně 3 krát denně. Po první tři dny může, ale také nemusí nastat bolest hlavy, je to reakce na rychlé vyčištění cévek v mozku pokud se objeví během jednoho dne zmizí.

Zázračné kyselé zelí

Oblíbené kysané zelí účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu. Věděli jste to? Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty látky, které mají silně protirakovinné účinky.Uchování celých zelných hlávek nasolením už znali staří Římané. Dnešní způsob výroby kysaného zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Při objevných cestách po světových mořích se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před obávanými kurdějemi, nemocí vznikající z nedostatku vitaminů. Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C. Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebný ke tvorbě hormonů. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla .

CITRUS na vyčištění střev

Na ideální vyčistění střev je jednoduchý přírodní produkt – citrusový plod. Každý večer cca dvě hodiny po posledním jídle zkonzumujeme jeden celý citrusový plod, nejlépe grep, ale nejčastěji se užívá pomeranč , (i citrón) vše bez kůry. Ne jen šťávu ! Pak už nic nejíme !!! Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí veškeré toxické nálepy, usazeniny i parazity a působí ve střevech jako štětka na vymývání sklenic. Ideálně čistí klky ve střevech a na rozdíl od léků, se pak nemusíme v těle doplňovat vzácné bakterie, které jsou součástí imunitního systému. Lidé užívající pravidelně denně potvrdili, že v minulosti trpěli zácpou, syndromem dráždivého tračníku, těžkou plynatostí a nadmutím, obezitou, chronickou vyčerpaností, bolestmi žaludku. Odstranili i problémy s kůží a vlasy, jakož i dalšími častými nemocemi. Chci jen podotknout, že během několika měsíců došlo k jejich váhovému úbytku až o 6 kg , ale pozor, ne na objemu v pase, ale na váze! Prostě zbavili se odpadů – fekálií, zahnívajících ve střevech a způsobujících tak výše uvedené problémy, z nichž nejvážnější je rakovina konečníku. Je to dlouhodobá – doživotní kůra, ale jeden citrus denně není skoro žádná finanční investice. Bez další změny stravovacích návyků. Zvažte sami, co je lepší. PS. že to funguje poznáte po několika dnech, kdy budete z WC utíkat před vlastním zápachem.

Játra

Každé roční období přísluší některému z našich tělesných orgánů. Příslušná doba je dobou nejvyšší zranitelnosti daného orgánu a zároveň nejvhodnější dobou pro jeho detoxikaci a léčbu.V této době se zároveň nejsnáze projevuje dysfunkce v dané oblasti. Jaro jako roční období patří játrům a jejich párovému orgánu – žlučníku. Játra jsou především orgánem detoxikace ale samozřejmě i trávení. Zpracovávají tuky, sacharidy, aminokiseliny, redukují hormony, ukládají vitamíny, odstraňují toxiny a těžké kovy. Kvalita činnosti a vitality jater má vliv na zdraví a kvalitu zraku, množství a kvalitu krve, na stav nervů, svalů, šlach, kyčelních kloubů, ramen, šíje a krku, výkonnost a vitalitu (proto jarní únava). Jejich dysfunkce se projevuje sklony k alergiím, exémům, bolestem hlavy, sníženou imunitou. Nejčastěji se problém jater a žlučníku a jejich podřízených tělesných partií projevuje v čase 23 až 03 h. V rovině emocí a povahy se dysfunkce jater projevuje nezvládnutelným hněvem, předpojatostí, žárlivostí, přecitlivělostí na hluk. Zdravá játra dávají schopnost flexibility, zdravého sebeprosazení a schopnosti plánovat. V období jara se tradičně prováděli různé očistné kůry, rovněž tradice období jara a velikonoc měli svůj smysl. Pro naši civilizovanou dobu je na místě především osobní zájem každého jednotlivce o péči o kvalitu svého potenciálního zdraví. Základní bylinky pro jaro jsou: pampeliška, řepík, smil, jablečník, rozmarýna, také ostropestřec, hořec. Z potravin jsou dobré drůbeží maso, pšenice, pšeničné klíčky, brusinky, mandarinky, ananas, kyselé zelí, zelené jarní výhonky, tvaroh, kyselé mléko, šípkový čaj. Pozor na alkohol, tučné maso, smetanu, vejce, čokoládu, kávu,chemické látky v potravinách.

8 fíglů, jak přežít zimu bez nemocí .

1. Pomocník z domácnosti: Olivový olej
Jak pomáhá: Zvláčňuje popraskané ruce a rty. Před tím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.

2. Pomocník z domácnosti: Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.

3. Pomocník z domácnosti: Kuřecí polévka Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů. 4. Pomocník z domácnosti: Láhev horké vody Jak pomáhá: Posiluje imunitu Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte. 5. Pomocník z domácnosti: Láhev whisky Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisky vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.

6. Pomocník z domácnosti: Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši. Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.

7. Pomocník z domácnosti: Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel. Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást. 8. Pomocník z domácnosti: Žárovka Jak pomáhá: Zlepšuje náladu. V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60 wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.

Včelí lékárna

Jednou z mnoha možností přírodní medicíny jsou včelí produkty.Velmi známé a celkem běžné je používání včelího medu, dále je možné použití včelího pylu, mateří kašičky, včelího jedu a propolisu. Med – je kromě své dobré chuti významným zdrojem potřebných živin. Jeho působení na zdravotní stav je velmi rozsáhlé, uplatňuje se při onemocnění dýchacích cest, nachlazení, chudokrevnosti, ledvinových potížích, nemocech srdce, nemocech žaludku. Výhodnější je domácí med, nákup v obchodech obnáší riziko koupě medu syntetického či málo kvalitního. Včelí pyl – Květový pyl sbírají včely a ukládají je do buněk v plástvích kde jej dál upravují za pomoci medu do snadno stravitelné podoby. Pyl obsahuje velké množství biologicky účinných látek, zejména bílkoviny, minerály, enzymy, kyseliny, vitamíny. Svojí podstatou je zásadně hodnotnější a pro tělo daleko přijatelněší než v současnosti moderní syntetické multivitamíny. Mateří kašička – je produktem hltanových žláz včel, které ji používají k výživě včelí matky. Je to surovina dlouhodobě známá a používaná jako přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků hlavně v oblasti jater, srdce, nervové soustavy, stimulace krvetvorby, podpoře imunitního systému metabolismu bílkovin, tuků, cukrů, k podpoře psychické rovnováhy, fyzické kondice, schopnosti rozmnožování. Včelí jed – využití včelího jedu je známé formou včelího bodnutí do postiženého místa nebo jsou na trhu masti s obsahem včelího jedu. Terapie je účinná ke zmírnění bolestí při artróze, zánětech kloubů, bolestech páteře, namožených svalů, ústřelech, změkčení pooperačních jizev, má silné protizánětlivé účinky. Propolis – je velmi vzácná přírodní látka, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely tuto látku sbírají tmelí jí mezery v úle, ale hlavně ji používají jako jedinou možnou desinfekci na plástvích a v úle. Výrobky vyrobené z propolisu vykazují velmi rozsáhlé a dnes klinicky ověřené biologické účinky na živý organismus. Mají výborný desinfekční účinek na řadu bakteriálních, virových a plísňových procesů. Rovněž vykazuje analgetické účinky, uplatňuje se při regeneraci poškozené kůže.

Lupenka (psoriáza)

Psoriáza představuje nadměrnou produkci určitých kožních buněk, která způsobuje skvrny stříbřitých šupinek obvykle se vyskytujících na kolenou, loktech a kůži temene hlavy. Na západě je toto onemocnění dosti běžné, v některých případech může přejít do vážnější a velmi nepříjemné formy, kdy postihuje velké části těla a může být ve spojitosti s chronickými revmatickými poruchami. Lupenka je, jak se zdá, onemocnění, které prochází stálými změnami a často při něm pomáhá sluneční zářní a kopání v moři. Pomoci mohou i byliny s čistícími a protizánětlivými účinky, jako je krtičník uzlovitý a jetel luční. Čaj z krtičníku……10 g čerstvého kořene lopuchu většího5 g čerstvého kořene šťovíku kadeřavého15 g čerstvého krtičníku uzlovitého10 g čerstvých květů jetele lučního750ml vody. Příprava:1. Lopuch a šťovík smíchejte v rendlíku a přilijte vodu. Přiveďte k varu a 15 minut povařte, abyste připravili odvar.2. Do čajové konvice nebo džbánu dejte krtičník spolu s jetelem. Tyto byliny přelijte odvarem z lopuchu a šťovíku a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Uchovávejte v zakrytém džbánu. Dávkování:Užívejte 3krát denně dávku ze skleny na víno. Podle potřeby ochuťte medem nebo citrónovou šťávou. Doplňková léčba:K léčbě malých flíčků nebo v raných stadiích lupenky může prospět krém ze svízele přítuly. Aplikujte malé množství na postižená místa 2krát nebo 2krát denně.Pokud je zasažena kůže na temeni hlavy, vyrobte přípravek na oplachování vlasů použitím 10 ml tinktury z rozmarýny lékařské a 10 kapek smolného oleje na 500 ml teplé vody. Aplikujte po umytí šamponem při posledním spláchnutí vlasů.Zdá se, že lupenka napadá píše lidi nervózní a nesnášenlivé. Někdy mohou pomoci Bachovy přípravky z květů, jako je plané jablko, řepík lékařský či vrba bílá.Vyhněte se alkoholu a bylinám, jako je řebříček obecný, skořicové větvičky a lipové květy, protože ty podporují periferní krevní oběh a tím stimulují kůži.Užívejte denně 1 g vitamínu C a 1-2 g ch

Léčivé bylinky

ZELENÝ ČAJ Zelený čaj obsahuje látky, které účinně brání tvorbě zubního kazu, je účinný při onemocnění dásní, zpomaluje růst bakterií typu streptococcus mutans. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a přispívá k ochraně organismu před zhoubnými nádory. Přispívá i ke snížení tělesné váhy, posiluje krevní stěny a snižuje cukr v krvi. CITRÓNOVÁ TRÁVA Podporuje koncentraci a myšlení. Účinek této byliny je velmi osvěžující. Dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Citrónová tráva má výrazné citrónové aroma. Neobsahuje kofein.

MÁTA PEPRNÁ Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Máta je vhodný prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii. SKOŘICE Skořice se používá už více než 4000 let. Podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice, a v nedávné době byl prokázán i výrazný účinek antidiabetický. HEŘMÁNEK Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Preventivně lze heřmánek používat při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy). Heřmánek příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Pomáhá při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky. Bylinka je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo). V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek a prostředek proti bolestem hlavy.

BEDRNÍK ANÝZ Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí. Dnes plody anýzu používáme vnitřně i zevně. Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty. Podporuje vylučování mateřského mléka. MATEŘÍDOUŠKA Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Skvěle působí při suchém kašli. Velice vhodná je při potížích s trávením spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii. MEDUŇKA Meduňka pomáhá odstranit pocity strachu a mírné úzkosti, dobře působí při stavech nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehkých depresivních náladách. Zmírňuje také žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové účinky a předchází nadýmání. Meduňka příznivě působí při bušení srdce a srdeční arytmii.

Zdravé srdce

Srdečně cévní onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí obyvatel planety. Srdečně cévní choroby stále spojujeme s vyšším věkem. To je ale omyl. Na problémy se srdcem můžeme zadělat svým dětem již před narozením. V současné době se podstatně snižuje stáří nemocných srdečně cévního systému, a pacienti středního a mladšího věku nejsou výjimkou. Dokonce jsou případy, kdy i nenarozené miminko má již v prenatálním věku aterosklerotické pláty v cévách. Hlavní příčinou je jednostranná a málo kvalitní výživa populace, hlavní potravou „náctiletých“ je často bageta a cola z automatu. Svoji roli hraje také psychický stres a dědičné předpoklady. Lékaři doporučují zařadit do jídelníčku více syrové zeleniny a ovoce, ryb, přírodních a přírodně upravených potravin, a aktivního odpočinku. Omezit produkty rychlého občerstvení jako bagety, hamburgery apod. Takže za své zdraví je víceméně zodpovědný každý sám.

Třezalka tečkovaná

Je rozšířená v Evropě, Asii a v severní Africe. U nás rose na slunných stráních, na mezích, pastvinách a houštinách. Sbírá se v červenci nebo v srpnu. Užívá se celá nať nebo jen květ ve formě čajů, nálevů ,tinktur, tablet, oleje nebo také homeopatik.

Je to bylina mající protizánětlivé a protiekzematické účinky. Její hlavní místo je při nervových problémech, psychickém napětí a depresích. Je vhodná na rehabilitaci po mozkových mrtvicích, při sklerózách multiplex a při všech formách zánětů a nervových poruch. Obsahuje neobyčejně účinné látky pro lidský organismus – hormony, enzymy, stopové prvky. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje činnost centrální nervové soustavy a posiluje organismus. Předpokládá se, že v budoucnu bude léčit dosud neléčitelné choroby. Omlazuje organismus. Zároveň přitom čistí tělo. Tato bylina a její produkty mohou mít fotosenzibilní účinky ID

Fakta o medu a skořici

Je zjištěno, že směs medu a skořice léčí většinu nemocí. Med se vyrábí ve většině zemí světa. Dnešní vědci jej doporučují jako velmi účinný lék na všechny druhy nemocí. Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků na všechny druhy nemocí. Vědci zjistili, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům. Týdeník World News, vycházející v Kanadě, ve svém vydání datovaném 17 ledna uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců.

Nemoci srdce

Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost. Artritida: Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou – li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, 73 nemocných bylo úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí. Infekce močového měchýře: Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest. Bolesti zubů: Smíchejte 1 lžíci skořice a 5 lžic medu. Aplikujte 3x na bolavý zub a bolest přestane.

Chloresterol

2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává – li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je – li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu. Nachlazení: Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky. Potíže se žaludkem: Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

Plynatost

Dle studií prováděných v Indii a Japonsku med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení. Posílení imunitního systému: Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí.Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Těžký žaludek

1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel. Chřipka: Vědci ve Španělsku zjistili, že med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty. Dlouhověkost: Čaj vyrobený z medu a skořice, je–li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku.Vezměte 4 lžíce medu,1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte ¼ šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech. Pupínky: 3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně pupínky do týdne zmizí i s kořeny.

Kožní infekce

Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzemy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí. Hubnutí: Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek medu se skořicí. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel. Rakovina: Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

Chronická únava

Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti-senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr Milton, který tyto výzkumy prováděl říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla. Zápach z úst: Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají je to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den. Závěrem: Co říci závěrem? Myslím, že vám to určitě neublíží a že je nejlepší to yzkoušet. Co myslíte? Vzpomínáte, když jsme byli děti? Krajíc chleba pomazaný čerstvým máslem a posypaný skořicí patřil mezi oblíbené pochoutky. Asi na tom něco je!

Léčba rakoviny javorovým sirupem a zažívací sodou

Lze rakovinu vyléčit práškem do pečiva a javorovým sirupem? Očividně ano. Tato informace probleskla novinovými titulky, ale stejně tak rychle byla potlačena. Léčba popularizovaná Jimem Kelmunem, důchodcem žijícím v Asheville v Severní Karolíně, znamená skutečný průlom. Říká: „Podal jsem tu směs více než 200 pacientům, u nichž diagnostikovali rakovinou v konečném stádiu. Z toho 185 lidí pak kupodivu žilo ještě 15 a více let – a téměř polovina se rakoviny úplně zbavila.“

Vypadá to jednoduché až k pláči, ale tato prostá léčba zažívací sodou a javorovým sirupem je nesmírně účinná přírodní chemoterapie, která velmi efektivně hubí rakovinné buňky. Přitom zcela postrádá brutální vedlejší účinky provázející většinu nesrovnatelně méně efektivních „standardních“ chemoterapeutických metod. Za tepla vytvořená směs chemicky čisté jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný; NaHCO3) a javorového sirupu je velmi efektivní prostředek proti všem druhům rakoviny. Ohřátím se na sebe pevně navážou molekuly sody a javorového sirupu, a takto vybavená glukóza může zamířit k rakovinovým buňkám. Rakovinové buňky prostě milují cukr, který přímo nezřízeně hltají. V tomto případě je ale na molekuly cukru navázaná silně zásaditá sodíková sloučenina! Kyselé rakovinové buňky absorbují s cukrem i sodu, a to je jejich zkáza…

Recept

Javorový sirup a jedlá soda 3 díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody ( soda bicarbona ) smísit ( např. 15 lžiček sirupu a pět lžiček sody ) a promíchat, dát poté v kastrůlku na sporák, zahřívat 5 minut nepříliš silně aby teplota sirupu nepřesáhla 40°C, dokud směs poněkud nezahoustne. Na počátku může být užíváno častěji, např.3x denně jedna čajová lžička. Jinak stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně, dlouhodobě. Může být rozpuštěna ve vodě nebo třeba namazána na chléb. Javorový sirup může být případně dočasně nahrazen medem. Obecně platí: nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech, s výjimkou trošky ovoce. Tato léčba je založena na tom, že rakovinové buňky milují cukr, který do sebe vtahují. Javorový sirup obsahuje čistou glukózu, takže tuhle podmínku dokonale splňuje. Tak se látka dostane přesně do centra nádoru. Jedlá soda pak dokáže díky obrovskému obsahu kyslíku rakovinový nádor doslova rozbít zevnitř. A to už během prvních tří dnů. Dochází tak k naprosté likvidaci nádoru v jakémkoli stádiu, tedy i v konečné fázi rakoviny. Rakovina není nemoc, ale přírodou řízené prodloužení života. Rakovina není nic víc než poslední projev extrémního překyselení organismu a toxicity tělesných tekutin a tkání. Za těchto podmínek a při dysfunkci imunitního systému by tělo předčasně zemřelo. Proto na svou ochranu moudře začne shromažďovat vnitřní toxiny, obalovat je oslabenou super-kyselou tkání a zapouzdří je pod nepropustnou ochrannou vrstvou, aby zabránilo jejich dalšímu šíření. S tímto důvtipným řešením obdrží majitel smlouvu na delší život. My ovšem tomuto procesu říkáme choroba. Tělo vytvoří tumor proto, aby potlačilo a uklidilo jedy, které nemůže jinak vyloučit a prodloužilo si život na tak dlouho, jak jen je možné, poskytujíc svému majiteli dostatek času na k eliminaci interní toxicity. Metastázy jsou poslední pokus těla ke své záchraně. Jestliže je tato interní toxicita úspěšně potlačena, tělo postupně bezpečně odstraní všechny nádory a navrátí se mu zdraví. Pokud tento proces není úspěšný, osud majitele těla je definitivně určen a umírá- ne na rakovinu, ale na extrémně jedovaté léčebné postupy, intenzivní emoční zhroucení, zoufalství a stres. Zkuste své tělo z celého srdce co nejvíce milovat a co nejdříve začněte s detoxikací.

2.4.2010

Tak můj milý občasníčku, máme tady velikonoce. Čas probouzejícího se jara a pro mnohé možná také doba zamyšlení, kam že to vlastně směřujeme.

A že podnětů na to máme díky dramatickému postavení těles nebeských hodně, je nasnadě. Docela mě pobavilo odstavení Mirka Topolánka, které koresponduje s tím, co jsem o jeho roku 2010 na popud magazínu Blesku (viz níže), na přelomu roku napsal. Samozřejmě vše ještě může být jinak neb i pro astrologii platí – “Každý osudu svého strůjce!”

A tak mě v té souvislosti napadá, zda by nebylo dobré, kdyby politici podepisovali při vstupu do politiky s občany úmluvu o dodržování sedmi smrtelných hříchů – že by na volebních lístcích byly u každého jména uvedeny a každý volič by u každého hříchu zaškrtnul, ANO nebo NE, podle toho zda jej podle něj dodržuje či porušuje. Jenže, pak jsem si uvědomil, že by nám tak nejspíš nikdo nevládnul … Hmmm. A jaké, že ty hříchy jsou ( klikni na celý článek níže).

A docela mě překvapilo, kromě toho, že už se vyrábí i velkonoční čokoládové kalendáře, které se dokonce rozdávají ve škole (zřejmě i ve školství panuje názor, že naše děti mají zatím malý sklon k obezitě), jak se tady v Severních Čechách, kam jsem se přestěhoval po 52 letech života na Severní Moravě dodržuje pomlázka. Na ni většinou vyrážejí děti, což je stejné jako na Moravě, ale tady vyráží i holčičky!!!

To mě tedy překvapilo hodně. Zejména když desetiletá dcera začala rozumovat, že musí už v sobotu vyhodovat babičku … Když jsem ji na to namítl, že na pomlázku chodí jen kluci (a přečetl ji z wikipedie článek o velikonočních zvycích (viz také níže), podívala se na mne a zpražila výrokem – “A už jsi viděl, že by tady s pomlázkou chodili chlapi? A jak bych to asi vysvětlila holkám ve škole … ?

No, asi na tom něco bude. Jak to tak vypadá, směřujeme k matriarchátu. Holky berou aktivity do svých rukou a z chlapců – potažmo mužů se stává “lovná zvěř”.

Ale divit se asi není čemu. Co je do dětí vloženo v dětství – úročí se v dospělosti. Kluky už od dětsví většinou vychovávají takřka výhradně ženy – rodina (stále více rodin je bez muže nebo se střídají), školka, škola … Jenže … je se také co divit, že i my astrologové v převážné většině řešíme s klientkami chlapy?

Řekl bych, že ne. Ale raději porovnám názor svůj názor s názorem svých (klikni na celý článek níže) čtenářů – viz nová anketa ve sloupci levém.

Posouzení roku 2010 Mirka Topolánka z pohledu na přelomu roku 09/10

(Mirek Topolánek
Jestliže Topolánkův rok 2009 nebyl z pohledu hvězd nic moc, pak rok 2010 by měl být výrazně lepší. Jeho počátek se sice ukazuje až do konce čtvrtého měsíce problematicky, ovšem pak se situace změní a měsíce pátý a šestý se jeví jako výtečné. Charakteristické pak u něj jsou dva protichůdné aspekty a to ukončení něčeho zásadního, mocenského a náhlý přerod v něco vyššího a pro Topolánka zřejmě lepšího. Jak se zdá, tento trend se projeví náhle a přinese mu jak peníze, tak i postavení. Možný tak je úplný odchod z jednoho kolbiště (z politiky ?) a úspěšný vstup na kolbiště jiné – zřejmě podnikatelské. Nevypadá to ale, že by v politice úplně prohrál, ale vítězství to zřejmě nebude. V průběhu roku bude dost řešit otázky vztahové a milostné. V těch to nebude mít vůbec jednoduché.)

Sedm smrtelných hříchů

Pýcha (latinsky superbia)
Nejvážnější ze všech smrtelných hříchů a také ten, z kterého pocházejí hříchy ostatní. Je definován jako touha po vyšší atraktivitě a důležitosti, než mají ostatní. Slovo pýcha se dá také vyjádřit jako: nadutost, domýšlivost, vyvýšenost, přehnaná sebeúcta, nerozumná nadřazenost díky kráse, bohatství, postavení ve společnosti nebo nadání. Pýcha se projevuje nadřazeným chováním. Jedná se o stav srdce. Opakem pýchy je pokora.

Lakomství (latinsky avaritia)
Též lakota. Vyznačuje se touhou získávání co největšího majetku a realizováním této touhy.

Závist (latinsky invidia)
Tento hřích je charakterizován jako nezkrotná touha po majetku, kterým disponuje někdo jiný.

Hněv (latinsky ira)
Hněv se projevuje nekontrolovatelnými pocity zlosti a nenávisti vůči jiné osobě.

Smilstvo (latinsky luxuria)
Tento hřích označuje jakoukoliv přemrštěnou touhu po sexuálním uspokojení.

Nestřídmost (latinsky gula)
Též obžerství. Přespřílišné požívání nápojů i potravin.

Lenost (latinsky acedia)
Též zahálčivost. Lenost se u hříšníka projevuje tak, že odmítá využívat potenciál svých schopností.

Zvyky velikonoční

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: “Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, když nedáte malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Jestli dojde dříve na pomlázku nebo koledy záleží na situaci. Ačkoli může být vyšlehání bolestivé, není cílem způsobovat příkoří. Spíše je pomlázka symbolem zájmu mužů o ženy. Nenavštívené dívky se mohou dokonce cítit uražené. Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. Zvyk se napříč českými zeměmi mírně mění.

Jiný výklad pomlázky – odvozeno od pomlazení, tj omlazení. Proto muži používají mladé proutí s největším podílem “životní síly” kterou jakoby předávají vyšlehané osobě. Z téhož důvodu ženy dávají jako odměnu za omlazení vajíčko, prastarý symbol nového života. Jinak v čechách nejsou tradicí hody ale koleda (hody jsou spíše pomístní název), přičemž koleda probíhala v průběhu roku vícekrát, ne jen v období velikonoc a jejím původním smyslem byla ochrana před špatnými vlivy a posílení těch dobrých. Za toto byli koledníci odměňováni. V průběhu doby se původní smysl vytrácel a vlastně se stala “lepší” formou žebroty chudší části obyvatelstva.

29.3.2010
Můj milý občasníčku, tak co na to vše říkáš? Po zimě, hned léto, Topolánek jde od válu (že by se naplňovalo, to co jsem z hvězd pro něj a pro Blesk na přelomu roku 2009 a 2010 vyčetl?) a velikonoce před dveřmi. To vše mě moc nepřekvapilo, ale překvapuje mě, znatelný pokles zájmu jedinců o práce astrologické. Ne že bych stále nebyl zahlcen a netlačil před sebou jako buldozer spousty nezpracovaných restů, ale stejně mě ten pokles, který od počátku své kariéry astrologické, jsem nezažil, překvapil.

O příčinách se lze jen dohadovat. Možná za to může vstup Urana (náhlé změny destrukčního charakteru) do znamení Berana (ohnivá jednoznačnost, bojovnost, akčnost …), který ještě více zkomplikoval, už tak komplikovanou situaci na nebi možná něco jiného. Co si o tom myslí mí čtenáři, mohou vyjádřit v nové anketě – viz sloupec vlevo.

Jsem docela zvědav na výsledky. Ta poslední anketa pro mě tedy překvapivé výsledky měla. Z necelých 4 000 hlasů, více než 3 600 tvrdilo (konkrétně celkem 3792 hlasů proti 3 619 hlasů jež tvrdily, že uplatňují 8 pravidel pro šťastné manželství) , že se řídí 8 pravidly pro spokojené manželství – viz níže.

Jen mizivé procento přiznalo boje mezi pohlavími, jiné vztahy atp.. Překvapivé to pro mne bylo tím spíš, že na vlastní oči vidím obraz jiný a také to, že na počátku velké procento anketníků hlásalo, že v roce tomto udělá zásadní změnu. Že by to byla právě ona ? Hmmm.

3.3.2010

Tak můj milý občasníčku. Ani jsem se nenadál a skutečný začátek ročního cyklu je tu. Ano opravdový astrologický rok začíná vstupem slunce do znamení Berana a to nyní je přesně 20.3. 2010 kolem 19 hodiny. Mám tedy na oslavy ještě chvilku čas, nicméně, první, ještě nezřetelné, nejasné a jakoby rozmazané, náznaky příchodu jara, už se kolem objevují. Má běžkařská stopa v lese pomalu mizí, stejně jako sníh okolo je nahrazován kalužemi nebo mokrou půdou.Vzduch je sice ještě chladný, ale příjemně svěží a dokonce i sýkorky a jiná ptačí havěť už tak nedorážejí na krmítko a necpou se slunečnicovými semeny, ale sami hledají již v odkryté bez sněhové přírodě něco jiného na zub.

K jaru, ale také, kromě sněhového tání, patří neodmyslitelně láska a vztahy. A že to je problém, opravdu veliký se přesvědčuji dnes a denně. Drtivá většina otázek a požadavků na mne vztažených je právě z této oblasti. A přitom, jak se zdá je možné řešení docela jednoduché. Na internetu jsem nedávno našel 8 jednoduchých pravidel, které dal dohromady klinický psycholog Stanislav Kratochvíl. Vycházel z tradic manželského soužití a osvědčených, opravdu fungujících postupů. Čtyři pravidla jsou určeny pro muže, čtyři pro ženy. Pokud pak bude každý dodržovat ty své, jsou předpoklady pro spokejené a harmonické soužití veliké. A jaké, že jsou? Uvádím je níže.

Ale ještě, než to udělám, vymyslím novou anketu. Ta s volbami jasně ukázala, že návštěvníci těchto stránek mají sklony k monarchii. Jak jinak si vysvětlit, že ze 3 900 hlasů získalo TOP09 Karla Swarzenberga pres 3 500 hlasů a všechny ostatní politické strany jen po pár hlasech? No realita jak se zdá bude úplně jiná. Nechám se tedy můj občasníčku překvapit …

Takže nová anketa vztahující se k niže uvedeným zásadám, slibujícím Šťastné vztahy je ve sloupci vlevo – návštěvníci hlasujte, a zázračný návod na fungující manželství zde:

Osm pravidel úspěšného manželství

Muž by měl ženě dávat najevo lásku, zatímco ona jemu obdiv. Od partnera se očekává, že bude své přítelkyni trpělivě naslouchat, ona by měla respektovat, jakou roli pro něj hraje sex. Konzervativní pohled na to, co od manželství očekávají ženy a co by vaše partnerky měly naopak plnit, přináší v knize Manželská terapie klinický psycholog Stanislav Kratochvíl. Polovina z jeho osmi pravidel je určena vám, druhá vašim protějškům.

Budete-li dodržovat níže uvedený stereotypní náhled na manželství, dlouho vám vydrží, slibuje psycholog …

1. Posedět a popovídat si
“Žena má potřebu sdílet své zážitky, projevit své pocity, mluvit o nich a získat k tomuto sdělování pozorného posluchače a jeho kladnou odezvu,” uvádí Stanislav Kratochvíl. Skutečnost je zkrátka taková, že jen málokterá žena nemá vyvinutou potřebu vypovídat se a sdělit vám, co celý den dělala, co se jí přihodilo, co kdo řekl a co mu na to odpověděla. Bojíte se představy, že byste ze sebe měli ještě po příchodu z práce dolovat hlubokomyslná prohlášení? Souhlasíte s teorií, že muž má na den k dispozici dva tisíce slov, která vyčerpá v práci, kdežto žena šest tisíc, takže jí doma ještě čtyři tisíce zbývají?

Klid. Od vás se toho příliš neočekává. V podstatě bude stačit, když budete čas od času projevovat svůj souhlas a dáte tak najevo, že jste ještě neusnuli. Alespoň občas byste do jejího monologu měli vsunout nějakou svou historku nebo zážitek, aby byl pocit vzájemnosti naplněn.

2. Duševní porozumění
Toto pravidlo je jakýmsi rozšířením pravidla předchozího. To, že ve vás manželka najde pozorného posluchače, totiž podle psychologa nestačí. “Muž je ochoten nejen naslouchat, ale rozumět tomu tak, jak ona to myslí a cítí. Nezlehčuje a neironizuje její sdělení, ani jí její názory nevymlouvá a neargumentuje proti nim,” radí psycholog.

Je zkrátka nutné, aby cítila, že je s vámi na jedné vlně, což se ovšem snadněji řekne než udělá. Krokem správným směrem je například sdílení plánů, přání a představ o společné budoucnosti, což vaší partnerce dodá pocit jistoty.

3. Vycítit, co žena potřebuje
Zdál se vám už předchozí bod značně neuchopitelný až téměř spirituální? To ještě není nic proti následujícímu: “Vyšším stupněm duševního porozumění je takové porozumění, kdy žena nemusí nic říkat a muž vycítí, jak jí je. Žena nemusí nic žádat a muž spontánně reaguje tak, že vyhoví jejímu přání.”

4. Vyjadřovat lásku
Je samozřejmé, že svou ženu musíte mít rád, ale to ještě samo o sobě zdaleka nestačí. Lásku z vás musí především cítit, jinak se to nepočítá. Stanislav Kratochvíl při své praxi zjistil, že “žena očekává opakované a spontánní projevy lásky. Spočívají jak ve slovech lásky, obdivu a ocenění, tak v citlivém porozumění pro její potřeby, v pomoci, vedení i podřizování se, v zodpovědnosti a věrnosti.” Povšimněte si zejména slova “spontánní”. Pokud se vás manželka zeptá, zda ji máte rádi a vy odpovíte kladně, za důkaz lásky se to nepovažuje. Musíte se snažit sami a neustále.

5. Uvařeno, uklizeno
Prokousali jste se předchozími čtyřmi body? Pak nastává čas, aby začaly určitá pravidla dodržovat i manželky. Prvním z nich je požadavek na přiměřeně uklizený byt a uvařené jídlo: “Muž očekává, že žena bude doma pečlivě uklízet a on se na to bude dívat se shovívavým zlehčováním této její činnosti. Kdyby neuklízela a nechala vše přirozeně chátrat, nesl by to muž nelibě. Na druhé straně však muž očekává, že jeho věci, ať už jsou to spisy nebo dílenské nářadí, nechá žena na pokoji a nebude se do nich snažit zavádět své představy o pořádku.”

Je to v podstatě velmi jednoduché. Z náročné práce se chceme vracet do útulného domova a nezakopávat o týden nemyté nádobí a hromady nevypraného prádla.

6. Sex, kdykoliv se mu zachce
“Nezformulovali jsme toto očekávání jako častý sex nebo pestrý sex, ale sex, kdykoli se muži zachce. Znamená to, že zachce-li se mu dvakrát nebo třikrát denně, bude mít sex dostupný vícekrát denně, zachce-li se mu jednou za měsíc, bude to jednou za měsíc. Kdykoliv se mu nebude chtít, dá mu žena pochopitelně pokoj a nebude se vnucovat,” uvádí Stanislav Kratochvíl.

Tento požadavek má své logické opodstatnění. Pokud jste s partnerkou jen chodili, museli jste si neustále získávat její ochotu, dělat romantická gesta a bát se, aby svou sexuální přízeň nevěnovala náhodou někomu jinému a vy nemuseli vyrazit opět na lov. Teď jste manželé, chcete mít svůj klid a vychutnávat si plody svého sváděcího období.

7. Stálý obdiv
Jen těžko byste našli duševně zdravého člověka, který si o sobě myslí, že je úplná nula. I vy o sobě tudíž máte poměrně vysoké mínění. Logicky také chcete, aby to někdo ocenil. A kdo jiný by měl být s vaší výjimečností obeznámen víc než vaše manželka?

“Žena bude vědět, jak je manžel inteligentní, schopný, pracovitý, šikovný, silný, významný, úspěšný, citlivý, mužný, prostě jednička a hvězda. A nejen vědět. Bude mu to často říkat, opakovat to. Bude to říkat jemu, když s ním bude sama, a bude to říkat o něm, když budou přítomni jiní.”

8. Nezatěžovat starostmi
Sotva se ukážete ve dveřích, už se na vás valí lavina