Tak jsem můj milý občasníčku opět od přátel mailem dostal pár zajímavých myšlenek. Ten který zveřejňuji zde, může např. klidně být demonstrací starého moudra Herma Trismegistra, ze kterého vychází i astrologie – “Jak nahoře, tak dole – jak uvnitř, tak vně!”. Ostatně posuď sám …

Vše má původ uvnitř.

Vše, s čím se setkáváte v životě, jste vy sami k sobě přivábili jen svými myšlenkami a emocemi. Myšlenky a emoce se stanou faktem. Lidé neustále přemýšlí o tom, co v jejich životě chybí, co mu mu schází, o tom, co nemají, o lidech, kteří jim jsou nepříjemní, o svých obavách a strachu, svých selháních a diví se čím to, že tyto věci se jim stávají opakovaně. Čím více setrváváte v takovýchto myšlenkách, tím více se stávají součástí vašeho života a všechny pocity a nepříjemné emoce s nimi spojené posilují samy sebe. Udržovat tento typ myšlení je tou nejjistější cestou jak neuspět v jakékoliv vaší iniciativě.

Koncentrujte se na to, co opravdu od života očekáváte, zaměřte se na to, co ve vás vyvolává příjemné pocity, nepřemítejte o tom, co nemáte rádi, co nechcete, čeho se obáváte, o všech těchto věcech, které ve vás vyvolávají nepříjemné a nepohodlné pocity. Vaše strachy, vaše znepokojení vám přinesou více a více strachů a pocitů frustrace, zloby,

záště a váš život bude stále více depresivnější.

Vše, co myslíte a cítíte nyní tvoří Vaší budoucnost. Začněte rozpoznáním toho, co máte, život, zdraví, mládí, bezpečí, vaše přátele, vaší rodinu, své schopnosti, své zkušenosti. Toto vám okamžitě přinese pocity satisfakce, radosti, štěstí. Buďte za to, co máte, vděční. Takové emoce a myšlenky k vám přinesou více a více klidu, štěstí, radosti. Vaše myšlenky a pocity, ale předně vaše emoce tvoří váš život.

Proč lidé tolik milují přírodu, zvířata, protože v nás vyvolávají příjemné emoce a silné city, klid, sounáležitost, radost, vyrovnanost a tím velmi ovlivňují náš každodenní život. Každý vytváří v každém okamžiku svou vlastní realitu a ostatní lidé a okolnosti nenesou zodpovědnost za naše trápení a naše trable, jak si často máme tendenci myslet. Často říkáme: „je to kvůli němu, kvůli ní, kolegům, společnosti, systému,“ ale často je to špatně. V každém okamžiku to můžete změnit.

Přestaňte pořád myslet na ty, kteří vám ublížili, na svou minulost, na své neúspěchy, nepřemítejte stále o myšlenkách, které vám přináší nepříjemné pocity frustrace, zloby, závisti a zášti. Vyměňte je za myšlenky, které vám přináší uspokojení, vyrovnanost, radost, mír. Jako příklad: myslete na věci, které se vám v životě povedly, na vaše příjemná životní setkání, na lidi, které milujete a respektujete a s kterými se cítíte dobře, v bezpečí. Čím více budete myslet na tyto věci, tím více pocity lásky, vděčnosti, přátelství, důvěry, respektu zesílí a přímo a hluboce ovlivní váš každodenní život.

Vše, co existuje, je energií. Vesmír okolo vás reaguje na vaše myšlenky, ale reaguje také na vaše emoce. Vy jste dharma, vesmír. Věci existují, protože je tu někdo takový, jako vy, aby je viděl, cítil je, dotýkal se jich, slyšel je; pokud by zde nebyli lidé, kteří by je viděli, dotýkali se jich, poslouchali je, jak bychom mohli říci, že tyto věci existují? Je to, jako kdyby neexistovaly. Vesmír existuje, protože vy existujete a vy existujete, protože vesmír existuje, vesmír a vy jste jedna a ta samá věc. Nikdy jste nebyli oddělení od vesmíru, stejně jako ostatní. Vše je jedna a ta samá věc.

Parez Naučte se přijímat.
Často se říká, že je obtížnější dát, nežli obdržet, ale to je zcela špatně. Většina lidí neví, jak přijmout, dokonce ani neumí říci děkuji. Myslete na to, co vám život dal, jste mladí, krásní, zdraví, inteligentní, žijete v bezpečné, mírumilovné zemi, máte starostlivé rodiče, přítele, nejlepší pivo na světě, už dávno máte to nejlepší ze života. Ale většina lidí vypadá trvale nespokojeně, stále myslí na to, co jim v životě chybí, myslí: „Kéž bych tak měl krásnou dívku, kéž bych tak měl více peněz, větší moc, větší respekt, můj život by byl krásnější a já konečně šťastný.“ Jsou zde donkonce i tací, kteří chtějí Satori, osvícení, extázi. Lidé vždy myslí na to, co nemají. To proto tolik trpí, to proto jsou permanentně frustrovaní, závistiví. Pokud je vaše myšlení právě takové, přinese vám tento stav mysli jen deziluzi a nespokojenost a rostoucí zklamání v druhých, mrzutosti… a každý den se o trošku více uzavřete do samoty, izolace a deprese.

Vždy chovejte v mysli všechny dobré věci, které jste obdrželi od života. Trvale myslete na všechno bohatství, které svíráte v rukou právě teď. Pociťujte za tyto poklady vděčnost, radost, štěstí. Již máte to nejlepší ze života. Stále to udržujte ve své mysli, čím více budete chovat tyto myšlenky, tyto pocity, tím více budete k sobě přitahovat štěstí, hojnost, vyrovnanost a váš život se stane stále více krásnější a bohatší.

7.9.2009

Asi každý, si můj milý občasníčku pamatuje, co dělal 11.9.2001, když do “Dvojčat” v USA narazily dvěl letadla. Já například seděl v nemocnici u svého umírajícího táty. Ztrácel jsem tátu a jak nyní zjišťuji, “Západ ztrácel duši” … Alespoň tak to zvnějšku vypadá, když si člověl přečte to co všichni tušíme a astrolog Tonda Baudyš Jr. krásně shrnul ve svém článku – viz níže.

Když si pak vzpomenu, co mi vyprávěl panSládeček (zmiňoval jsem se o něm ve svém posledním zápisku) o tom, jak jej honila za jeho astrologické aktivity STB, nemůžu se zbavit dojmu, že pořád je to jen o jednom a tom samém … Nebo se mýlím?

Ztracená duše západu

Čím déle trvá stav, kdy média a společnost žijí s 11. zářím jako s tabuizovaným traumatem uvnitř velké rodiny Západu, tím více se jako civilizace blížíme ke svému zániku. Ztrácíme kredibilitu před obyvateli Asie, Latinské Ameriky a Afriky. O nichž bychom neměli apriori předpokládat, že jsou idioti poslušně konzumující každodenní mediální bramboračku. Ztrácíme hodnotu i v konfrontaci s jakýmkoliv etickým nebo metafyzickým systémem. To, že se pravděpodobně blížíme k našemu v lepším případě přerodu by nás asi nemělo překvapit. Naše civilizace je založena na materialistické vědě, hluchoslepém náboženství a pokryteckém dějepisectví. Euroatlantická civilizace je jako bez duše. Ztracenou duši jí můžeme vrátit jedině upřímností a přiznáním si našich minulých i současných činů a jejich motivace. Připomeňme si tedy, co se před osmi lety stalo.

Několik osvěžení paměti

Dvě letadla provedla to, co tajná služba Spojených států měla pro různé účely rozplánováno už od roku 1962 v operacích Northwood. Arabský svět o podobných nápadech snil také, jak ukázalo vyzrazení plánu Bojinka. Fingovaným únosem Spojené státy vzbudily na dlouho nevoli západního obyvatelstva vůči islámské populaci. Západní média následně podpořily dvě války plné krveprolití, vyvoláním touhy po odvetě.

Dvě letadla údajně způsobila zřícení budov, které byly podle slov architektů zkonstruovány tak, aby je nemohl zničit ani náraz letadel. Údajně se rozpustily žárem nosníky budovy, ač byly dimenzovány na žár dvou tisíc stupňů Celsia. Hořící letecký benzin však dosáhne teploty nanejvýš tisíc stupňů Celsia.

Dvě letadla vrazila do centra hlavního města západní civilizace, zrovna v den, kdy byla kompletní letecká obrana státu New York náhodou odvolána kamsi tisíc kilometrů do pryč. Po nárazu prvního stroje se na nebi neobjevilo z protivzdušné obrany Spojených států ani rogalo, Druhé letadlo nechala nejvyzbrojenější země na světě do budovy narazit o 35 minut pojději, jako by se jednalo o území nikoho. Přestože mezi zářím 2000 a červnem 2001 stíhačky vzlétly 67x v případě, kdy se dopravní letadla odchýlily od své trasy jen o vlas.

Letadla zasáhla věže po velmi náročném manévru, který by těžko zvládli amatérští piloti vyškolení narychlo a krátce předtím na sportovních letadlech na sportovních letištích na Floridě. Z rozborů videozáznamů z 11. září se ukazuje, že letadla byla naváděna laserově. Ostatně to nebyla ani letadla z osobní dopravy z civilních aerolinek, ale letadla bez oken s přídavným zařízením pod trupem, jak ukazuje video CNN.

Celý článek viz zde

Co na to můj milý občasníčku říci? Nebylo by lepší, kdyby to bylo takto?

7.9.2009

Tak dnes začal můj milý občasníčku, nový školní rok. A mám radost, že ho tak vnímají i adepti královského umění astrologického a hlásí se o studijní materiály. Potěšil mne například dávný známý z mých minulých knižních podnikatelských aktivit, který se včera ozval, že by si rád tohle umění osvojil. V životě bych to do něj, jako člověka zabývajícího se činností, kdy člověk musí stát opravdu oběma nohama pevně na zemi, neřekl. A vida …

Samozřejmě mě také potěšila různá přání, která ke mně v tomto období patří a za které všem moc děkuji. Nejvíce pak mou astrologickou duši potěšil nestor a vlastně žijící legenda české astrologie Vladimír Sládeček.

Ten ač ve věku již hodně pokročilém a sužován chorobami, neustává ve své práci a stále se snaží dávat světu astrologická i jiná moudra. A tak to má být. To že na člověka už dopadá stáří a choroby, neznamená, že by se měl na vše vykašlat. A to pan Sládeček moc dobře ví. Vždyť to co se naučí a odvede v životě tomto, na to naváže v inkarnaci příští. A mít náskok se vždy vyplatí …

26.8.2009

Tak se můj milý občasníčku k tobě opět vracím. Je to už čtyři měsíce, co jsem sem nic nenapsal. Důvod je stále stejný. Prostě nestíhám. Je fakt, že mi někteří anonymové za to lají a vyčítají, že to už není ani občasníček, ale mrtvá schránka, která by se měla zrušit. Budu o tom přemýšlet.

Ale než to udělám, tak ještě znova popřemýšlím nad tím, co mi poslal můj přítel – viz níže a také splním prosbu astrologa Jirky Kubíka – viz ještě níže.

Ve tvém životě nastane okamžik, kdy si uvědomíš:

– na kom a na čem záleží,
– na kom a na čem nikdy nezáleželo,
– na kom a na čem nikdy záležet nebude
– a na kom a na čem záležet vždycky bude

Netrap se událostmi a lidmi ze své minulosti – jistě existuje důvod, proč se nedostali do tvé budoucnosti…

Vážený pane Gelnare,

chtěl jsem Vás poprosit, zda-li by bylo možno na Vašich stránkách uveřejnit tento text – Den a noc

Je to poměrně nová, v našich končinách dosud neprozkoumaná záležitost a rád bych, aby se dostala k co nejvíce astrologům. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nebude možné, pochopím to. Předem děkuji Jirka Kubík

6.4.2009

A máme po víkendu, mů milý občasníčku. A že to byl víkend docela zajímavý, tak to si piš. Jednak bylo venku krásně a jaro se ukazovalo v plné síle a druhak v Praze proběhl s napětím očekávaný summit EU s Barackem Obamou. A jak už jsem Ti psal, můj milý občasníčku, před časem mě oslovila mf DNES, zda bych se nepodíval do hvězd a nenapsal jak vidím průběh víkendu jednotlivých politiků EU. To jsem také udělal – viz další článek níže nebo rubrika zajímavosti. A jak jsem obstál? Zkusil jsem si udělat takovou malou zpětnou vazbu. Níže ji tedy uvádím.

V mailove zprave redakci jsem jeste dodatecne napsal (nebylo, ale zacleneno do tisku)

… a kdyz nad tim tak premyslim, jeste me napada do toho uvodu napsat, ze pokud toho vyuziji, tak krome Obamy vice na sebe mohou upozornit Klaus, Sarkozy, Fico a Berlusconi …

A jak to dopadlo?

Barack Obama
Napsal jsem:
Postavení nebeských těles je pro Obamu v době summitu velmi příznivé. Případné problémy, které by mohl mít mu budou jasné a dokáže si s nimi poradit. Ale zejména v sobotu si zřejmě bude svého pobytu v Praze užívat a měl by být podle všeho velmi spokojený. Neděle už by měla být o něco horší. Snad nějaká menší smůla, nedodržení nějaké dohody nebo nějaká nevstřícnost. V případném projevu by on sám měl být vstřícný a umírněný, možná by se dalo říci až hladivý. Vcelku bych ale viděl čas v době summitu pro něj jako vydařený.

Skutecnost:
– sobota – rekl bych, ze si ji uzival
– problemy – dokazal si s nimi poradit
– poruseni dohod – raketa Korey
– projev – opravdu vstricny, umirneny a HLADIVY

Václav Klaus
Napsal jsem:
Postavení nebeských těles v době konání summitu, je vůči prezidentu Klausovi příjemné. Takže by se mu mělo dařit. Nicméně problematicky postavený Merkur v oblasti nevědomí i Slunce v té samé oblasti naznačují, že zřejmě dá prostor své podvědomé a jemu vlastní touze opět někoho náležitě poučit nebo si alespoň rýpnout, což mu ku prospěchu samozřejmě nebude. Vypadat by to mohlo, jako projev nespokojeného, povýšeného, egoistického a kritického chování. Pokud k tomu dostane příležitost, náležitě ji nespíš využije …

Skutecnost:
Opravdu se mu darilo a setkani s Obamou si uzival. Prekvapil mne, ze se dokazal udrzet, neprotestoval ani proti klimatu ani proti nicemu. Naopak byl naseny Obamou. Tady jsem opravdu prekvapen. Nejspis si precetl mf DNES a krotil se “-) …

Nicholas Sarkozy
Napsal jsem:
době konání summitu bude současné postavení hvězd vůči Sarkozymu vcelku vyrovnané. Jsou zde jak silné problémové aspekty, tak i aspekty pozitivní. Hvězdy Sarkózymu dávají velkou naději na jedné straně se prosadit a náležitě se předvést světu, ale na straně druhé, také si znepřátelit nebo ztratit dosavadní přátele, zachovat se do jisté míry nemoudře a v komunikaci způsobit nějaký rozkol mezi svými dosavadními spojenci. V každém případě se zdá, že na sebe upozorní.

Skutecnost:
drzel se u Obamy, dokonce fyzicky odstrkoval Merkelovou, aby byl neustale v hledacku kamer. Nakonec i pres durazne doporuceni Obamy na prijeti Turecka do EU, nevolil zadna diplomaticka vstricna gesta, ale dal jasne najevo nesouhlas.

Róbert Fico
Napsal jsem:
V době summitu je postavení jeho hvězd dynamické, kdy z jedné strany jsou zde naznačeny nějaké možné omezení či ústrky – nejspíš skryté, ze strany úřadů a institucí, na straně druhé je zde naznačena velká dávka intuice, vnitřní dynamické energie, odhodlání a také velké schopnosti si vydobýt to za čím případně na summit přijede. Výtečně postavená nebeská tělesa v oblasti práce pro druhé a intuice a také v oblasti kariéry, mu dává velkou šanci nějak překvapit, ukázat se a vydobýt poměrně snadné zisky.

Skutecnost:
Podle toho co jsem mel moznost videt, tak v ramci summitu se neprojevil, ale mnohem dulezitejsi ves pro nej se vlastne v te dobe udala. Dokazal prosadit do funkce prodlouzeni slabeho prezidenta Gasparovice a posilit tak svou moc, neomezeneho vladce na Slovensku – snadne zisky ?

Silvio Berlusconi
Napsal jsem:
V době konání summitu je postavení jeho planet sice dynamické, kdy projevovat se budou jak aspekty problémové, tak i pozitivní. Ve svém dopadu, však ty pozitivní, budou mít zřejmě převahu a je pravděpodobné, že na setkání bude zejména veřejností vnímán velmi příznivě. Je pak možné, že to bude na základě popření nějakých ustálených zvyklostí, zákonitostí a dohod.

Skutecnost:
Upozornil na sebe tim, ze misto vitacich ceremonii pul hodiny telefonoval obraceny k ostatnim politikum zady a pak je musel dobihat, coz media brala jako skandal. Pak kdyz si vylezl na schod, ci co to bylo, aby nebyl vedle Topolanka tak maly, jak ve skutecnosti je …

Suma sumarum, na to, ze jsem to cetl z hvezd a na to, ze i v astrologii plati kazdy osudu sveho strujce, myslim, ze shoda byla docela slusna!

Jinak trochu me mrzi, ze clanek nevysel i s mou fotkou, jak bylo puvodne zamysleno – mohl jsem jeste za 100 let svym detem ukazovat, jak jsem vyportretovan s nejvetsimi papalasi planety … Ale nevadi, treba to jeste prijde a nebo to zaonacim sam …

A když už jsem se díval na predbezne posouzeni tranzitu Paroubka a Topolanka pro predcasne volby, tak v terminu poloviny rijna je na tom Topolanek lepe, nez Paroubek … Tak jsem opravdu zvedav. Jinak rozumove jsem byl presvedcen, ze pristi volby drtive vyhraje Paroubek … zrejme tomu tak podle hvezd nebude. Nebo ze bych se mylil ….

4.4.2009

Můj milý občasníčku, už dlouho jsem do tebe nepsal. Asi je to proto, že píšu stále někam jinam a na tebe mi už nezbývá čas. Víš že kromě již známých periodik, kam pravidelně píšu, mi např. tento týden mi vyšel veliký článek ve speciálu Vlasty na téma štestí nebo dnes vychází mf DNES další velký článek který je zaměřen na krátkou analýzu osobností vrcholných politiků EU?

Byla to strašná fuška – nahlédnout do hvězd 14 politiků, ale fakt mě to bavilo. Najednou jsem viděl, kdo je kdo. Proč se Obama, Klaus, Topolánek, Sarkózy, Berlusconi, Fico a jiní chovají, tak jak se chovají.

Vlastně toho textu bylo mnohem více, než se do novin vešlo, slibuji ti můj milý občasníčku, že se s tebou podělím a že sem dám v průběhu neděle plné, nezkrácené a nekorigované znění textu, včetně posouzení, jak zřejmě dopadnou předčasné volby u nás – tedy pokud budou v polovině října tohoto roku – viz níže.

15.3.09

Můj milý občasníčku. Jak sám vidíš, mé příspěvky do tebe jsou teď pouze občasné, ale o to více se budu snažit, aby byly k něčemu a aby byly třeba i užitečné.

Moudří říkají – “Poznej sám sebe a pochopíš vše!” Je-li tomu opravdu tak, pak astrologie, je úžasným nástrojem neb nám umožňuje nahlédnout do hvězdného zrcadla sebe sama. A že se astrologii naučit lze, jsem tvrdil už mnohokrát a sám se aktivně snažím, případné zájemce o tom formou své astro – školy přesvědčit. Jak to dělám, můžeš můj milý občasníčku posoudit díky YouTube (klini v obrázku na šipku ) sám. A co na to říkají absolventi? Pár jejich vyjádření si také můžeš přečíst v jejich reakcích pod video – ukázkou …

Ukázka výuky – viz níže:

… A když už jsem se pustila do psaní , tak napíšu i pár slov k astroškole. Jak už jsem v úvodu uvedla nepatřím mezi ty poctivé a pravidelné studenty, ale o to více se snažím tomuto , dnes už mohu říct i mému hoby, věnovat více volného času. Astrologie mě přitahovala již dřív, pár knížek jsem už také měla. Mohu však říct, že k pochopení některých pojmů mi pomohla právě Vaše škola astrologie. DVD mají asi ještě tu výhodu, že si Vás mohu kdykoliv stopnout, vrátit, pustit znovu, což u školy s docházkou nejde.

No a co se týká mě a poznání sebe sama, řekla bych, že jsem si konečně mohla zdůvodnit některé mé životní situace, svá jednání, chování vůči druhým a naopak více chápu proč se např. můj manžel chová tak jak se chová ( tady zatím vycházím jen ze znamení, v kterém se nadaná osoba narodila). Za velmi pozitivní považuji v prvních hodinách opakování některých pojmů ( ascendent, descendent), zdůrazňování hesel pro jednotlivé domy adt. V současné době jsem začtená do knihy Astrologie především v obrazech od pana Juříka . Myslím, že tato kniha velmi vhodně doplňuje Váš výklad na DVD.

Trošku odbočím, zůstanu u té knihy, nemám ji ještě celou přečtenou, nejde číst jako román, vím že se k ní budu pořád vracet, ale má zvědavost mi nedala a musela jsem si přečíst kapitolu k roku 2012. To mě asi přimělo trochu přehodnotit svůj systém hodnot, více se zamýšlím nad důležitostí některých věcí. Vím, že člověk asi neovlivní to co se stane ve vesmíru dnes nebo za 50 let, snažím se proto ( když už tady jsem) svůj dluh tady nezvětšovat a věnovat víc času lidem nejbližším, blízkým a přátelům.

Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší další výuce astrologie a samozřejmě jen samé spokojené studenty.

Dagmar B.

Pane Gelnare, moc Vám děkuji za to , co děláte. Velmi to nejen mě pomáhá v žití a bytí. Vaše vědění a pozitivní energie, kterou do ní dáváte … no radši již nebudu psát (neb jsou to samá nej nej nej..), aby jste si to nevykládal či někdo jinak.

Vřele a vesele Vás doporučuji všem, a hlásám jen samou chválu! Astroškola je BOMBA a myslím si, že výhodu mají ti, co ji mají DVD, neboť se mohou kdykoli k učení vracet. Nemusí se bát, že když se zamyslí, že jim důležitosti Vámi vyslovené utečou.

Já jsem moc nadšená, brzká rána v zimě, jsem trávila s Vámi a ostatními žáky školy, úžasně jsem přežila a ještě žiju tu dlouhou zimu. Mám velké štěstí, že jsem se na Vás obrátila kdysi s prosbou o radu. A vůbec netušila jak se to bude dále krásně vyvíjet. Mějte se moc krásně , mějte hodně radostí a štěstí. M. V.

Ja si koupila vsech 6 + 12 DVD , knihu uz mam z drivejska taky. A ze travim dost casu v kuchyni, DVD si poustim k praci, na kuchynske lince mam vytiskne horoskopy svych nejblizsich, pousloucham, pritom kouknu na postaveni planet svych rodinnych. A hned porovnavam, jak mi ty vyklady sedi. A ze sedi. Poslouchanim mi to uceni leze lip do hlavy a takhle se mi i to vareni stava prijemnym. Fakt muzu doporucit. I. R.

Určitě každý nemůže nebo nechce žít duchovně, ale každý se může zastavit a zamyslet nad sebou a setřít mlhu se zamlženého okna – aby lépe viděl …

A v tom je tato škola a povídání o všem výborná! Praktické, názorné a polopatické výklady – hodnotím za 1 s hvezdickou! I.Z.

Dobrý den pane Gelnare,moc Vás zdravím. Děkuji za další dvd. Jak se pomalu blíží konec astrologické školy je mi líto,že nebude další běh,protože každé další dvd je pro mně nejen zdroj nových informací ale také zastavení se a zamyšlení nad životem a všelikými souvislostmi. Je to pro mne chvilka,kdy opravdu zapomenu na všední starosti. Berte to tedy jako pochvalu Vaší astroškoly:-). P.Š.

Musím se vyjádřit k ceně za video DVD astroškolu Milana Gelnara. Vezmu-li si, že nemusím nikam chodit, že si pěkně v klidu, teploučka domova mohu zažít atmosféru školy (včetně živého obrazu – nejen audio i když i tak se to dá použít třeba při přehrávání DVD jako audio záznam) a pohodlně vstřebávat třeba stále dokola to, co se v klasických astro-školách učí za podstatně vyšší cenu a navíc často po dobu několika let nebo víkendů, tak mi naopak ta cena přijde nízká a velmi příjemná.

Jinak mám s panem Gelnarem osobní zkušenost. Určitě není Gellnarem z Astrolabu (navíc nemá ve jméně dvě “l”), co brojí proti všemu co žekne Baudyš, ale naopak, pokud už někoho doporučuje nebo na někoho odkazuje v případě, že chce jít více do hloubky, tak jsou to právě oba Baudyšové.

Co je, ale na něm nejlepší, že dokáže velmi jednoduše hovořit o složitých problémech a zprostředkovat je tak i těm, co si vůbec na takové věci netroufají. V tom je jeho velká síla, že dokáže nejen hovořit jednoduše, ale také analyticky poskládat věci tak, že někde začínají, někde pokračují a někde končí. Jinými slovy jeho učení má vždy hlavu a patu, což se o mnohých učitelích říci nedá. To už jsem si ověřila na vysoké škole, že když profesor používal spousty cizích výrazů a přeskakoval z tématu na téma, tak mě jednak nic nenaučil a druhak tomu co učil často ani podle mého názoru nerozuměl. Díky jemu a jeho metodě horoskopu jsem mnohému z toho, co jsem předtím na sobě nebo ve svém životě nechápala, dokázala porozumět a ve svém sebepoznání, pokročila mnohem dále. Ostatně ne nadarmo říkají moudří: “Poznej sám sebe a poznáš celý vesmír”. A to, že nutí své žáky především k výkladu jejich vlastních horoskopů, je myslím také nejen skvělá metoda, jak studenta zaujmout (kdo jiný, než on sám jej zajímá nejvíce?), ale také mu dává mocný nástroj k jeho osobnímu vývoji. Prostě doporučuji ať už je názor kohokoli jakýkoli. J.S.

U Milana Gelnara jsem absolvovala 1. běh kurzu astrologie po skypu za cenu tak nízkou, že to bylo skoro zadarmo za což děkuji. 2. běh jsem s radostí uvítala a pořídila si jej za nabízenou cenu, která je podle mého úsudku, rovněž nízká vzhledem k informacím ke kterým se člověk v klidu domova dostane. Kdo se jen trošku vyzná v oblasti všeobecného vzdělávání dospělých nemůže tvrdit, že cena tohoto projektu je vysoká. Za cenu mnohem vyšší jsem se mnohdy účastnila různých seminářů o rozsahu 6 hodin s velmi strohým a nicneříkajícím obsahem.

DVD jsou skvělá v tom, že si je pustím, když chci a jsem připravená přijímat informace a ne když musím, protože mám zrovna zaplacenou hodinu. P. Gelnar používá nenásilnou, srozumitelnou a obsahově bohatou formu výuky. Když někdo tvrdí, koupil bych ale… není to věc ceny, ale přesvědčení o tom, zda tu věc chce, protože když něco nechceme tak hledáme důvody proč ne. Všeobecně platí: „kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody“.

Je zvláštní, že práce jiných se někomu zdá mnohem levnější než práce jeho vlastní. Taky je zvláštní, že lidi dokážou investovat desítky tisíc za nepotřebné nesmysly, ale nejsou ochotni investovat pár set sami do sebe. Nejsme přece na této planetě proto, abychom si budovali vlastní říše, ale abychom se vyvíjeli. I.K.

Škola se mi moc líbila a budu se těšit na brzke pokračování, zejména formou praktických ukázek výkladu horoskopů. Děkuji za další posun (nakopnutí) a starostlivou péči na hodinách! L.B.

Škola naprosto splnila mé očekávání a to bylo, blíže pochopit význam planet a znamení zejména ve svém nativním horoskopu. To mi umožnilo podívat se na věci, které ve svém životě hůře přijímám a zamyslet se nad aspekty, které jsem si neuvědomovala a jejich přijetím se posunout a v době intenzivních, dramatičtějších změn ve svém životě si ujasnit své možnosti, přednosti a především to co mne brzdí, omezuje a co nechci vidět! Přijetím těchto “kvadraturních aspektů, pak mít možnost na sobě zapracovat.

Mám ale připomínku. Více by mi vyhovoval detailnější rozbor a pomalejší tempo. Přivítala bych možnost materiál mít v písemné formě … B.W.

Připomínka – u druhého běhu mi chyběl písemný materiál, podle nějž bych mohla opakovat, studovat atp. .
Prosba – až napíšete a vydáte další knihu, dejte mi vědět, abych si ji mohla koupit.
Rada – o astro – škole jsem se dozvěděla od kamrádky. Nikde jsem neviděla žádnou reklamu. Pokud chcete mít více žáků, musíte se více zviditelnit. I.B.

6.2. 2009
No jak se zdá zase tě můj milý občasníčku pěkně zanedbávám. Není to proto, že bych se ti nechtěl svěřovat, ale to poslední téma mi přišlo tak silné a pěkné, že jsem se jej tady rozhodl nechat co nejdéle.

A protože jsem před několika dny dostal požadavek, zda bych neměl nějaký příspěvek na téma štěstí, popátral jsem v archivu svém a vyhrabal jak jsem toto téma řešil před několika léty. Možná to bude zajímat i tebe. Tak se podělím – viz níže:

Štěstí a znamení zvěrokruhu

Před časem jsem se na svém astrologickém semináři setkal na obědě s dámou, která prohlásila, že se cítí být šťastnou. To mě zaujalo. Protože já se spíše ve svém životě, zejména profesním setkávám s lidmi více či méně nešťastnými. I zmínil jsem se posléze v kruhu přátel o tomto zážitku a k mému úžasu jsem zjistil, že i oni se cítí být šťastnými. To mě opravdu překvapilo neb sám sebe považuji za vcelku vnímavého a citlivého a z nich jsem tedy opravdu nic takového, co by jejich štěstí naznačovalo, necítil.

Své pochybnosti jsem si nenechal pro sebe. A jako bych píchl do vosího hnízda. Najednou se mně všichni jako o závod jali přesvědčovat, že to tak opravdu je. Každý sám za sebe prohlásil: „Já jsem šťastný“, a každý snášel na oltář pravdy, své neotřesitelné argumenty, proč tomu tak je. Zajímavé pro mne bylo, že každý argumentoval podle toho, jaké aspekty ve kterém znamení jeho horoskopu převažovalo. Chvíli jsem se také přel, ale pak toho nechal. Uvědomil jsem si, že každý z nás projektuje, což znamená, že je obětí vlastního vidění světa.

A pokud pak zjistíme, že někdo vidí svět jinak, připadá nám omezený, hloupý, nemožný nebo přinejmenším poněkud mimo. Každý totiž instinktivně předpokládá, že jeho vlastní psychické založení má obecnou platnost, že všichni ostatní jsou v podstatě stejní, jako on sám. Proto každý podvodník a zloděj, vidí ve všech ostatních lidi, kteří se jej pokouší okrást, proto se důvěřivý člověk, hrozně diví, že z jeho stolu zmizne peněženka, když si odskočí v restauraci na toaletu. Nikdo pak nechápe, jak to, že ti ostatní jsou jiní, proč se chovají tak nemožně.

Udělal jsem si tedy pro sebe takový malý experiment. Vyzval jsem na svých stránkách své čtenáře a klienty, aby zkusili definovat, jaké projevy má opravdu šťastný člověk. Je přece zřejmé, že se to nějak na člověku musí projevit. Sám jsem se pak dle tradiční astrologie pokusil definovat, co činí která znamení šťastným. A dospěl jsem k názoru:

Beran – když vybojuje vítězný boj v černobílém světě.
Býk – pokud má dobré konto, dobré jídlo, pití a sex.
Blíženec – je-li jeho život neustálá změna, může se vše dozvědět, všude být a komunikovat.
Rak – má-li dobrý domov, pocit bezpečí, manžela a děti o něž se může starat.
Lev – je-li obdivován, může vládnout, hrát si a plodit děti.
Panna – může-li pracovat, kritizovat a být užitečná.
Váha – je-li vše bezkonfliktní, pěkné, vyvážené, diplomatické.
Štír – může-li manipulovat s ostatními, aniž by o tom ostatní věděli a má dobrý a častý sex.
Střelec – může-li realizovat své skvělé plány a být až bolestivě upřímný.
Kozoroh – pokud vše bude mít řád, který budou všichni respektovat.
Vodnář – může-li být originální, jiný než ostatní a dokáže-li rozbíjet to překonané.
Ryba – může – li si snít své romantické představy a sny.

Tři klíče odemykající problémy aneb skutečná cesta ke štěstí

Včera se vám podařilo vyřešit nějaký problém a hle, dnes se představuje problém nový. Jistě nebudete moci použít stejné řešení jako včera, protože každý problém vyžaduje vlastní řešení.

Ve vašem domě máte pro každé dveře zámek s klíčem a pro každý zámek musíte použít vhodný klíč. Také v psychickém životě jsou různé zámky a klíče pro různé dveře. Pokud chcete použít pro všechny dveře stejný klíč, může se stát, že zůstanete stát před zamčenými dveřmi. Tři základní klíče jsou: Láska, moudrost a pravda.

Láska odemyká srdce, moudrost intelekt a pravda vůli!

Když se nacházíte před problémem, který má být vyřešen, zkuste různé klíče. Když neodemkne první, zkuste druhý a když neuspějete s druhým, zkuste třetí.

A jak dopadla anketa? Nejvíce se mi líbila reakce jedné paní, která mi napsala: „Já jsem vlastně byla šťastná jenom jedno období a všichni to na mně poznali. Nemusela jsem nikomu nic říkat.“ A tak to opravdu je. Štěstí je totiž stav duše. A když je šťastná vyzařuje do okolí to nezměřitelné a nezvažitelné fluidum, které se sice nedá dokázat, ale všichni okolo šťastného člověka jej cítí. Pozná se to také tak, že všichni, chtějí být v jeho blízkosti a hřát se v jeho paprscích.

Jak nahoře, tak dole – jak uvnitř, tak vně

1. Vězte, že nikdy nenajdete mimo vás něco, co jste nenašli v sobě samých
2. Pokud jste žádoucí věc nenašli uvnitř, nepomůže vám hledání mimo vás, protože i když projdete kolem ní,nevšimnete si ji.
3. Čím více moudrosti, lásky,krásy v sobě objevíte, tím více ji objevíte kolem vás.
4. Nedomnívejte se, že když nevidíte ty nebo jiné věci, že neexistují. Ony jsou přítomny, ale nevidíte je, protože jste je v sobě málo rozvinuli. Vnější svět je odrazem vnitřního. Nikdy nenaleznete bohatství, moudrost, lásku a ŠTĚSTÍ pokud je nenaleznete v sobě.

Práce na sobě samém

I když to není vidět, i když nikdo správně neocení vaši snahu, i když vám to nepřinese hmotný prospěch, nikdy nepřestaňte hromadit spirituální bohatství. Díky tomu se stanete vnitřně bohatšími, svobodnějšími, silnějšími, povznesete se. Toto bohatství je jediné vlastnictví, které je opravdu vaše. Vše ostatní vám může být odňato.

Nezapomínejte, že na zemi zůstanete jen nedlouho, že zde musíte zanechat všechno hmotné jmění, stejně jako své tituly a vaše společenské a sociální postavení o které se tak snažíte. Ano, každý z nás to ví, ale každý rád zapomíná a nechává se ovlivňovat příklady ze svého okolí. Proto je dobré, čas od času se zastavit, pohlédnout zpět a analyzovat směr, který jste si zvolili, činnosti do kterých jste se vrhli a vždy přesít vše, aby zůstalo jen to, co má hodnotu.

20.1. 2009

Tak můj milý občasníčku. Zdá se, že časy se lepší a že už tě brzy budu moci povýšit a říkat ti “Můj milý týdeníčku”. Jak vidíš sám, nějak se to na té týdenní aktualizaci ustálilo. Ale co ty víš. Třeba to do budoucna bude ještě lepší …

Nu a jak jde život? Pamatuješ, jak jsem do tebe psal, že jsem byl v Praze v ateliéru časopisu Vlasta dělat fotky pro Psychoporadnu pod názvem “Co radí hvězdy”. Tak zítra by to ve Vlastě mělo vyjít poprvé. Sám jsem zvědav jak to bude vypadat. Trochu mě mrzelo, že text je o hodně kratší, než jsem původně zamýšlel, ale na druhou stranu, chápu, že nyní se žije rychle a že není čas, ztrácet čas. No možná jsem ten celý text mohl dát sem. Uvidím, ještě si to rozmyslím. A teď mě napadlo, že by nebylo špatné, kdyby se čtenáři vyjádřili přímo do Vlasty na u poradny uvedenou e-mailovou adresu, co a jak by v astro – poradne chtěli, případně je inspirovali nějakým svým příběhem nebo podnětem. Co myslíš, občasníčku, napíše někdo? A když už napíše, bude to pozitivní?

Jinak mě pobavil text, který jsem našel zcela náhodou na nějakém webu – viz níže. Už jsem úplně zapomněl, že jsem něco takového na web dával. Ovšem ty užitečné tipy a pokyny tam nebyly a ty se mi moc líbily. Tak se s tebou nyní podělím.

Tuto smlouvu jsem prachsprostě opsal z blogu na www.astrosfera.cz, a jak jsem pochopil, je to text, putující světem skrze rozesílané maily. Je ovšem natolik geniální ve své jednoduchosti a pravdě, a natolik dokonale popisující skutečnost lidské existence, že jsem ho bez uzardění okamžitě uzmul a předkládám ho všem bytostem, co sem zavítají. Zamyslete se nad každou větou…

Smlouva o životě

§1) Obdržíte tělo. Toto tělo je nové a jedinečné. Nikdo jiný nedostane totéž tělo.
§2) Obdržíte mozek. Může být výhodné ho používat.
§3) Obdržíte srdce. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se mozek a srdce používají vyváženě.
§4) Obdržíte lekce. Nikdo jiný nedostane přesně tytéž lekce jako Vy ani je od Vás nemůže přebrat.
§5) Můžete dělat, cokoliv chcete. Všechno, co uděláte druhým, se k Vám vrátí zpátky.
§6) Lekce se opakuje tak dlouho, dokud se nepochopí. (I přes více vtělění.)
§7) Tato smlouva je pro všechny stejná. Neexistují výsady, i když to někteří tvrdí. (Ručně připojené změny nemají platnost.)
§8) Dostanete zrcadla, abyste se mohli učit. Mnohá zrcadla vypadají jako jiná těla. Jsou tu k tomu, aby Vám ukazovala, co je ve Vás.
§9) Pokud se Vaše tělo zničí nebo přestane fungovat, dostanete nové. (Může dojít k čekacím lhůtám.)
§10) Smlouva o vtělení vyprší teprve tehdy, když všechny lekce dospěly k uspokojivému výsledku.
§11) Co je uspokojivé, to určujete Vy!

Užitečné pokyny a tipy:

Není cílem, mít při opuštění těla pokud možno co nejvíce peněz.
Za slávu či oblíbenost se neposkytuje žádný bonus.
Nemusíte se řídit chybami ostatních.
Pravidla tu jsou od toho, aby se přezkoumala.
Tvrzení druhých o cíli mohou svádět z cesty.

Nemůžete nic udělat špatně. Nanejvýš to může trvat déle.
Čas je iluze!
Máte přístup ke všem odpovědím přes speciální spojení ve Vašem srdci. Všechno v učebním prostoru reaguje na vyzařování srdce.
Pokusy poškodit učební prostor vedou k omezením.
Nikdo Vám nemůže odebrat zodpovědnost.

Násilí nikdy nevede k řešení.
Může být užitečné sledovat, jaké situace se opakují.
Drogy (legální i ilegální) mohou zkreslit vnímání lekcí.
Když si všichni počínají určitým způsobem, nemusí to znamenat, že to je správné.

Zřídkakdy existuje jen jediné správné řešení.
Můžete podat žádost o odpuštění.
Pro nikoho neexistují zvláštní dodatky.
Jste milováni. (I když jste v Bronxu nebo v Somálsku.) Všechno ostatní je klam.
Lekce jsou zvláštní příležitosti k vývoji a nemají špatné záměry.

Může být riskantní svěřit své tělo někomu jinému.
Bránit druhým ve vývoji nepřináší výhody.
Dostáváte příležitost (především v nočních hodinách) tělo opustit. Vzpomínky na zkušenosti mimo tělo se neukládají v těle respektive v mozku. Pohrávat si se svým tělem je Vaše právo. Pohrávat si s tělem ostatních vyžaduje jejich souhlas.
Snažit se opisovat nemá smysl!
Ten, kdo Vám nabízí životní pojištění, je podvodník.

Svévolné ukončení vtělení vede ke spoustě zbytečného papírování.
Vědecká dobrozdání a svaté knihy slouží zmatení.
Nejde o to, být první.
Nejde o to, vypadat chladně a odměřeně.
Nikdo ve Vaší situaci nevypadá lépe než vy.

Nejste jediný, kdo pochybuje o smyslu smlouvy o vtělení.
Jelikož jste s touto smlouvou souhlasili, je zbytečné stěžovat si na to, že jste tady.

13.1. 2009

les v zime Tak máme můj milý občasníčku polovinu ledna nového roku a vše je jak má být. Ani globální oteplování planety, nebrání tomu, aby venku nebyly mrazy “jak sviňa” – jak se říká na Severní Moravě, abychom neupadali do melancholie deprese, jak zase spočítali britští vědci nějakým šíleným vzorečkem. V každém případě i mi se zde na samotě u lesa zdá, že příroda spí, odpočívá a nabírá síly na další jaro, které ji jistojistě čeká. Ptáci jsou z toho značně nervózní a tak mi chodí nakukovat do okna a naznačují, že teda toho sypaní slunečnic je trochu málo, a že bych mohl přidat. Psi zase raději ani ven nejdou a když už je vyženu, jen ze zápraží nahlíží na tu mrazivou slotu. Najraděj se ovšem válí u teplých kamen. To se jim moc líbí. Nahlizeni

Nu a když venku mrzne a je nevlídno, je to ideální čas na úvahy a teoretizování o všem možném. úvaha Vlasty Marka, nad úlohou žen v materialistické společnosti, do tohoto období bezvadně zapadla.

Samozřejmě, že mi hned bylo jasné, že obsah jeho úvahy je velmi konfrontační a byl jsem zvědav na reakce. Bohužel jich bylo jen velmi málo. Vlastně jen dvě. Jedna od pana J. a druhá od mé bývalé studentky E.S.. Obě pro inspiraci uvádím níže. A co si o tom myslím já? Stále si myslím, že opravdu klíč k řešení mají ženy. Ony jsou těmi, kdo dnes a vždy byly těmi kdo vychovával, vštěpoval svým dětem zásady, kdo je zejména v této době ve školách vše učí a v běžném životě pak inspiruje. Sojka

Samozřejmě, že bez aktivní účasti mužů to nejde, nicméně přece jen si myslím, že ten počátek mají v rukou ženy. Že je to jako s knoflíky u kabátu. Když se zapne blbě první, pak už je všechno špatně … Ale nejsem dokonalý a jistě se můžu mýlit …

Pan J.:
Vlasta Marek asi nepotkává jiné ženy než ty, o kterých píše…Milane, jsi přece astrolog, tak musíš vědět, jak je takové zevšeobecňování lákavé a pro pisatele sebepotvrzující. Pan Vlasta má zřejmě v sobě slušný neklid a možná zápasí se svou ženskou stránkou víc, než sám vidí. Při své proklamované moudrosti by snad mohl tušit, že jedním z hlavních problémů tohoto našeho lidského virtuálního světa je program naší mysli, který nás neustále strhává k nějakému hodnocení a posuzování. Je to natolik mocný program, že v nás dokonce dokáže vyvolávat “opravdové” emoce… Ať se vše ladí! J. psi u krbu

Paní E.S.:
Reakce na článek – Úvaha nad rolí žen v naší (materialistické) společnosti Tento článek, je opravdu chůze po tenkém ledě a nejen to. Když jsem jej poprvé letmo přečetla, vyvolal ve mně tolik vzteku, že jsem chvíli měla přání, aby ten pomyslný led praskl a ve studené vodě se vymáchal autor a všichni, kdo se podíleli na jeho zveřejnění. A to jsem prosím žena!

Stvoření, jemuž agrese není blízká. Ale to byla jen první reakce, která už je pryč a já se nad ní mohu jen zamýšlet. V dnešním světě mě jen máloco rozzlobí. Jak je možné, že to dokázal tento článek? Když se hlouběji zamyslím, je mi to jasnější. Vždy mě dokážou vytočit situace, kdy něco vnímám jako principielně špatně. A to se zde stalo. splhavec a sykorka

Záležitost, která mě na článku nejvíce pobuřuje, není jen jeho obsah, ostatně každý může mít jiný pohled na život, ale je to způsob vyjadřování, jaký autor volí. Ten musí každou dnešní ženu hluboce ranit: „Samozřejmě vím o tom, že těhotná žena (a každá další celou polovinu menstruačního cyklu) je hormonálně „utlumená“, takže si nedokáže spočítat nákup…“ Označovat ženy za bytosti, které kvůli svým biologickým danostem nedokážou počítat či myslet, už není chůze po tenkém ledě, ale nestydatost a hanebnost. Až tenhle způsob vyjadřování rozdýchám, můžu se ptát: Kam se poděla úcta a respekt! Nebo se autor nechal inspirovat lacinými mužskými livestylovými časopisy typu Esquire. To by vysvětlovalo větu typu: „Jak to, že tolik žen není schopno povznést se nad své žlázy?“ Jednou z možností, jak můžu jako žena reagovat, je kartu obrátit a obvinit autora z toho, že když článek psal, nepřemýšlel mozkem, ale svým rozmnožovacím orgánem. Ale racionální úvaha mě dovede k názoru, že tento zápas by k ničemu nevedl. (Pozor racionální úvaha! A to se nacházím v druhé polovině svého menstruačního cyklu J). Takže nezbývá než odpustit. A zde jsme u ženských vlastností – odpuštění. Pánové, nenecháte se inspirovat? (Aneb slovy autora článku: Nechcete se povznést nad své žlázy i ublížené ego?) „Pozor jen pro muže“, takto měl být původně článek okomentován. Ale to by asi nestačilo. Je přirozené, že ženy se s článkem, který je obviňuje z křivd celého lidstva, ztotožní jen stěží. Ale podle mého názoru by se s ním neztotožnila ani většina mužů. Kromě těch, kteří jsou přibližně ve věku autora a mají za sebou podobnou životní zkušenost. Ale nutno podotknout a podtrhnout: ne všechny ženy jsou stejné a navíc chování, které je ve článku popisováno a kritizováno není čistě ženskou záležitostí, ale problémem všech lidských bytostí bez ohledu na pohlaví. Tak neházejme vinnu jen na ženy! A hlavně, neurážejme je! „O skutečně praktické trvale udržitelné spotřebě se už dá hovořit s kdekým, ale ne s naprostou většinou žen.“ Osobně si myslím, že o této otázce se dá opravdu hovořit s kdekým, i s naprostou většinou žen, které znám. O naprosté většině mužů bych naopak pochybovala. Je to opravdu téma, o kterém bych se pravděpodobněji bavila v kruhu kamarádek než na rande se svým partnerem. A popravdě řečeno si moc nedovedu představit, že by se toto téma objevilo ve skupince mužů. Myslím, že kdyby ho přece jen někdo nestolil, bylo by hned posměšně hozeno pod stůl. Ve skupině žen by se to pravděpodobně nestalo. Snad by se každá z žen zamyslela. Jenže zde platí, to co ve všech oblastech života: od slov je ještě hodně daleko k činům. Ale ani zde si pohlaví mezi sebou nemají co vyčítat. Tam, kde ženy „ulítávají“ na oblečení či módních doplňcích je dnešní mladí muži dohánějí. A ti o generaci starší je předhánějí v nakupování kvalitní elektroniky, aut, nemovitostí, akcií. Stejně jako je prioritou některých žen, mít nejmódnější svetřík (myslím, že je jich čím dál méně), tak někteří muži by se zase neobešli bez stereo soupravy s nejkvalitnějším zvukem či automobilem s nejrychlejším řazením. Samozřejmě, že v chrámech konzumu budou trávit méně času, vždyť jejich priority jsou o tolik nákladnější, že více času v obchodech si z finančních důvodů nemohou dovolit. To ovšem neznamená, že si je odpírají. „Jediné, co ale neumím je učit a naučit umění přizpůsobit se, tedy nelpět na hmotě a zdánlivě nesnesitelně snadné spotřebě všeho (včetně svetříků, knih o sexu a strakatých časopisů) evolucí, hormony a reklamou poháněné ženské tělo a mysl.“ A mužům se snad evoluce, hormony i reklama vyhnuly! Ne, jistě že ne. Ale autorova úvaha je následující: Muži jsou dokonale nezávislé racionální bytosti s pevnými a neotřesitelnými, morálně silnými a správnými základy, kterými nic neotřese. A ženy, ty jsou pouhé částečné, nevyspělé, nesamostatné, nesvéprávné bytosti, které se nechávají ovlivňovat nevyzpytatelnými emocemi a všemi negativními vlivy. Jen těm pozitivním se brání. Prostě takové nevychovatelné děti, které jsou tvrdým oříškem a úkolem mužů je dát je hezky do latě, přivést k rozumu a osvícení. Ale kde s takovými úvahami jsme? Na výletě ve středověku? Je mi až hanba tohle ve dvacátém prvním století zdůrazňovat, ale jak je vidmo, je to občas třeba: Ženy jsou samostatně uvažující bytosti, svéprávné a stejně schopné jako muži. Nepotřebují žádné vedení za ručičku ani sponzorování svých útrat. A tak je třeba k nim přistupovat. Není cestou nabádat muže, aby změnili své ženy. Takovou moc opravdu nemají. Žádný člověk nezmění druhého k obrazu svému. Pokud chceme někoho přece jen změnit je jediným účinným způsobem dát mu svobodu, lásku a důvěru. Nechat ho letět a věřit, že doletí, tak kam má. Ne mu zkrátit řetěz a přiškrtit ho výčitkami. Nikdo totiž nemůže mít tu drzost říct, že jen jeho pohled na věc a jeho způsob života je ten jediný správný. Cest je přeci mnoho. Ve vztazích mezi muži a ženami dle mého názoru i zkušeností existuje jednoduchá a logická rovnice. Ženy jsou Ženami, pokud muži jsou Muži. Nelze tedy říci, že klíč k řešení světa mají v rukou pouze ženy. To by přece byl čistý alibismus. Vždyť jsme rovnocenné bytosti (rovnost neznamená stejnost) stejné hodnoty, jejichž úkolem je spolupracovat, ne bojovat. Všichni jsme na stejné lodi. A i v případě, že by bylo řešením, aby kormidlovaly ženy, potřebují vedle sebe ženy partnery, o které se mohou opřít, kteří je budou povzbuzovat a ne podrývat jejich síly výroky, které je degradují na neschopné bytosti. Ale kde tito partneři jsou? Existují? Myslím si, že ano. Ale bohužel pořád je i dostatek těch, kteří nedospěli v muže a zůstali dětmi, které potřebují nepřetržitou péči, foukání na bolístky, občas křičí, vztekají se a obviňují z nespravedlnosti celý svět. V tomto jediném aspektu mohu souhlasit s autorem článku: Začněme každý u sebe. Eva Szopová

6.1. 2009

Brusleni na tenkem lede Tak můj milý občasníčku, máme ten starý hektický rok za sebou a nový, nejspíš neméně hektický, zase před sebou. Tedy alespoň když jsem se díval na postavení hvězd v průběhu celého roku, neviděl jsem nic moc klidného, pohodového. Dokonce se mi na konci leta ukazuje postavení hvězd, které by se dalo vykládat jako válečný konflikt. Ale myslím, můj milý občasníčku, že není třeba malovat čerta na zeď, ale spíše se zamýšlet sám nad sebou, nad souvislostmi a každý sám za sebe zkusit něco pro klid a pohodu všech – tedy nejen sebe, udělat.

Ledova plocha A protože nejsem sám, kdo se nad stávajícím světem zamýšlí, podělím se s tebou, můj milý občasníčku s názorem, který o příčinách krize lidstva napsal můj starý známý a oblíbenec Vlasta Marek. Názor, na to, nechť si každý udělá sám. Za zamyšlení to však určitě stojí. Já sám si nemyslím, že by příčinou všeho toho, co píše Vlasta, byly ženy, ale jsem pevně přesvědčen o tom, že klíč k řešení právě ženy mají! … Jsem zvědav zda ten článek, vyvolá nějaké reakce … Tím spíš, že přítel, který mi jej poslal, v předmětu zprávy napsal: “Pozor, jen pro muže!” aneb je to bruslení na opravdu tenkém ledě. To ostatně občas dělám – jako teď mezi svátky na požární nádrži a naše Jenny na to jen nevěřícně zírala … Zirajici Jenny

Motto: Úvaha nad rolí žen v naší (materialistické) společnosti

Pozoruji to všude kolem sebe: ačkoliv i ekonomové (a ministr financí a astrologové a skeptici a čarodějky) upozorňují, že rok 2009 bude rokem nevyhnutelných změn a omezení, lidi (pokud to nejsou zrovna ti z práce propuštění) se chovají, jakoby se to týkalo jen těch druhých. Ne, nepíši šíbrům a na astronomické příjmy uvyklým poslancům, sportovním a „uměleckým“ hvězdám a politikům. Obracím se na ty, kteří už nějakou dobu přece jen tuší, že Země není dost velká na chamtivé požadavky nejen těch výše zmíněných. Zemi a nám všem ostatním žel, o skutečně praktické trvale udržitelné spotřebě (ač i tohle sousloví je nesmysl) se už dá hovořit s kdekým, ale ne s naprostou většinou žen.

Dokud si to nejen ti informovanější a zodpovědnější neuvědomí a nepřepřáhnou z hmoty a konzumu na vztahy a duši, bude to jen horší. Když jsem za socialismu vykládal přátelům a zájemcům, ať si vychutnají možnost být zaopatřen státem a bydlet ve velkých bytech za hubičku, klepali si na čelo. Tehdy šlo o to uchovat si duševní a tvůrčí svobodu, dnes jde o to ubránit selský rozum vůči spotřebě a reklamě. Když jsem před necelým rokem psal a radil čtenářům, ať si to vychutnají a užívají, dokud je čas, psali mi výhružné e-maily. V polovině 80. let jsem mluvil a psával o tom, že pokud by Číňané chtěli dosáhnout životní úrovně tehdejších Norů, nebudou na to stačit suroviny celé planety. Dnes v podobném duchu píší už i běžné noviny, ale protože jsou navíc plné barevnějších senzací a skandálů, nikdo na varovné články nereaguje. A tak nadále informuji, ale už ani především od žen nečekám jakoukoliv reakci třeba na tvrzení, že my tady v Česku patříme mezi 5% nejbohatších obyvatel Země (v kombinaci střechy nad hlavou, tepla v zimě, dostatku jídla, mobilního telefonu a internetu), a měli(y) bychom se dobrovolně uskromnit.

Od svých sedmadvaceti let plánovitě žiji velmi skromně (z platu nočního hlídače jsem tehdy uživil rodinu se dvěma dětmi). I teď spotřebovávám a potřebuji stále méně. Místo sbírání věcí a knih (vítej internete) sbírám informace, životní zkušenosti a metody, jak být šťastný, aniž bych k tomu potřeboval další boty nebo auto. Mimochodem, už Orson Welles věděl, že „vysoká životní úroveň spočívá v tom, že vydáváme peníze, které ještě nemáme, za věci, které nepotřebujeme, abychom imponovali lidem, které nesnášíme“.

Píši a mluvím o tom celá desetiletí. Mohl bych o tom i přednášet. Jediné, co ale neumím (a na co asi ve svých důsledcích doplatilo a doplatí hodně žen, včetně té mé, a nakonec i celá společnost), je učit a naučit umění přizpůsobit se, tedy nelpět na hmotě a zdánlivě nesnesitelně snadné spotřebě všeho (včetně svetříků, knih o sexu a strakatých časopisů) evolucí, hormony a reklamou poháněné ženské tělo a mysl.

V polovině 90. let jsem si všiml, že žena známého „ulétává“ na výlohách různých těch tehdy tak mnohých obchůdcích s nejnovějšími módními doplňky (tak krásně barvené prádlo a svetříky a džíny, no nekupte to). A tak jsem ji nějakou dobu učil obdivovat tu krásu, ale nechtít ji vlastnit (kolik podprsenek najednou si žena může obléct?). Tehdy jsem se domníval, že to zvládla. Poslední roky se ale ukazuje, že sice „zvládla“ podprsenky, ale nepochopila princip: dnes, tak jako její kamarádky (a moje žena), ulétává na tričkách a svetřících, knížkách (o ženách vlčicích a šamankách a bohyních a zaručeném sexu), výletech do Indie, seminářích a dalším autu a domku někde u lesa. Její mysl (a mysl každé další jí podobné) má všechna tato dnes neskromná a zbytečná spotřební přání „logicky“ odůvodněna: dům u lesa potřebuje, aby mohla „v klidu“, dokud to jde, ještě jednou otěhotnět (biologické hodiny), auto potřebuje, aby až otěhotní, mohla s miminkem zajet k lékaři (kdyby se něco stalo). Chce mít všechno. Její muž se cítí partnersky a existenčně ohrožen, protože už několikrát naznačila, že si najde jiného, tedy patřičně bohatšího (aby jí všechna její momentální přání, pardon, životně důležité potřeby, co nejdříve splnil).

Samozřejmě tuším o zatím ani „vědou“ nezměnitelné síle hormonů a nezvladatelné touze zahnízdit a nahromadit všechny ty dupačky, kočárky, postýlky, ručníky a nové (nebo aspoň nově vymalované) byty (a auta a do nich sedačky). Mockrát jsem psal o tom, že současná reklama je nad možnost obrany žen a dětí (ale i části mužů). Jenže s rostoucím vzděláním by si přece, teoreticky, měly a mohly informované ženy (když ne politici) uvědomit, že svou současnou spotřebou a neustále rostoucími nároky ubírají vodu, jídlo a ticho svým vnoučatům. A že všechny ty předražené věci (o jejichž skutečné prodejní ceně svědčí povánoční výprodeje) nepotřebují.

Jako vždy, to, co chci naznačit, nejlépe metaforicky osvětlí „vtip“: uznávaný americký duchovní guru stojí se svou o generaci mladší manželkou ve dveřích dětského pokoje a pozorují své spící miminko v postýlce. Vlahá teplá noc, pootevřené okno, venku měsíc v úplňku, záclony se něžně pohupují, a oba beze slov vychutnávají tu krásu a dokonalost. Po chvíli se na sebe oba podívají a muž zareaguje rychleji: „Vím co chceš říct, miláčku“, a myslí na společnou duchovní podstatu existence všech a všeho. Jeho žena po pár vteřinách prohlásí: „Jak mohli za tuhle postýlku chtít tři sta dolarů, to nepochopím.“

Samozřejmě vím o tom, že těhotná žena (a každá další celou polovinu menstruačního cyklu) je hormonálně „utlumená“, takže si nedokáže spočítat nákup, natož celkové rodinné výdaje, ale to jsou jen přechodná údobí v jejich životech. Kam se ale vytratila také evolučně vrozená schopnost žen uvažovat dlouhodoběji (nejen v délce módní sezóny nebo poslaneckého mandátu)? Jak to, že tolik žen není schopno povznést se nad své žlázy?

Růst růstu na této úrovni už má své důsledky: neschopnost stále většího počtu žen, o kterých mi jejich zmatení muži e-mailují, vidět a akceptovat krátkodobost jejich radostí z nesnesitelně snadného odhození celoživotních partnerů jako obnošených, nebo z módy vyšlých podprsenek, je do nebe a navíc bumerangově volající.

Tyhle ženy (samozřejmě i někteří muži, ale jak jsem naznačil na začátku, nepíši o 90% populace, ale o těch již přece jen rozumnějších) všechny reálně pesimistické zvěsti o krizích a nutnosti změn berou jen jako zprávu o tom, co musí udělat ti ostatní: jich se to přece netýká. Ať se změní, (rozumějte: v době, kdy se budeme muset změnit všichni, jinak to dopadne katastroficky) ti druzí… (muži).

Pálí je dobré bydlo. A chovají se jako žena onoho pohádkového mužika, který vylovil zlatou rybku.

Jakoby se jich jakákoliv vnější změna netýkala. Jakoby subjektivní vesmíry jejich myslí byly tak intenzivně zacyklené, že nevidí a neslyší, a neomezí se ve svých (luxusních a vlastně zbytečných) potřebách, když kolem řádí krize a navíc půl lidstva hladoví, a neomezí. Hypermarketové chrámy jsou hlavně o víkendech těchto bohyň konzumu (dirigujících své přeplněné vozíky tlačící a platící manžele) plné.

Naznačuji, že změny, o kterých píší všichni ti prognostici a ekonomové, a na kterých je přímo závislá ekologie (a tedy i klima) budoucnosti, nenastanou, dokud se nezačnou měnit jejich (a naše) ženy a manželky.